Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 22, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Bolesław Sulik

We wtorek zmarł Bolesław Sulik, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziennikarz, scenarzysta, reżyser telewizyjny.

Urodził się w 1929 roku. Był synem generała Nikodema Sulika, który w kampanii wrześniowej bronił wschodnich granic Polski. W 1946 roku Bolesław Sulik wyjechał z Polski i przez Włochy dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie w końcu lat 50. został dziennikarzem. Współpracował z miesięcznikiem literackim "Kontynenty", tygodnikiem "Tribune" i kwartalnikiem "Definitions". Potem rozpoczął współpracę z Radiem Wolna Europa i paryską "Kulturą".
Na początku lat 60. ukończył reżyserię, pisał też scenariusze filmowe. Jest autorem m.in. dokumentu "In Solidarity", krytycznie przedstawiającego Lecha Wałęsę.
W 1991 roku na stałe wrócił do Polski. W 1993 roku sejm wybrał go na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pierwszej kadencji. W 1995 roku był wiceprzewodniczącym, a od końca 1995 roku do końca kadencji w 1999 roku – przewodniczącym KRRiT. W lipcu 2000 roku został członkiem rady nadzorczej TVP, a w 2003 roku – kierownikiem działu artystyczno-literackiego w Agencji Filmowej TVP.
Bolesław Sulik od dawna chorował. Zmarł we wtorek rano. (RUT)

(22.05.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.