Dział: RADIO

Dodano: Marzec 29, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura: prowadzący "Poranny WF" znieważyli Alvina Gajadhura

Fot. Michał Kołyga

Warszawska prokuratura postawiła Michałowi F., współprowadzącemu w Esce Rock ”Poranny WF”, zarzut znieważenia Alvina Gajadhura, rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Prokurator Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, informuje, że podobny zarzut ma usłyszeć Kuba Wojewódzki, ale nie stawił się na wezwanie prokuratury.
Jak podał wczoraj serwis Sdp.pl, który poinformował o zarzutach, prokuratura prowadzi postępowanie na prywatny wniosek Gajadhura.
Michał F. podtrzymuje, że zarzuty są bezpodstawne. - Sąd rozstrzygnie, kto ma rację - mówi dziennikarz.
Agnieszka Korotyńska, specjalistka ds. PR w Grupie Radiowej Time, informuje, że nie ma planów zdjęcia z anteny programu ”Poranny WF”.
Sprawa dotyczy audycji wyemitowanej w Esce Rock 25 maja ub.r., w której dziennikarze żartowali z koloru skóry Alvina Gajadhura, rzecznika GITD. Karę na nadawcę stacji nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KOZ

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 03, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT karze Radio Maryja i Eskę Rock

Grzywnę w wysokości 4 tys. zł wymierzyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Radiu Maryja za ukrytą reklamę. Znacznie więcej, bo 50 tys. zł, ma zapłacić sieć Eska Rock za znieważenie Alvina Gajadhura, rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

W sprawie Eski Rock chodzi o audycję "Poranny WF" z 6 października ub.r. Prowadzący ją Kuba Wojewódzki i Michał Figurski używali m.in. sformułowań "zadzwońmy do Murzyna" i "buszmeńska sieć dla czarnych" (niedawno prokuratura postawiła Figurskiemu zarzut publicznego znieważenia Gajadhura, podobny ma usłyszeć Wojewódzki). W piśmie do KRRiT prezes Eski Rock Bogusław Potoniec i prokurent Małgorzata Mizińska powoływali się na satyryczny charakter audycji, dodając, że zarzuty dotyczą wypowiedzi wyrwanych z kontekstu. Regulator uznał jednak "Poranny WF" z 6 października ub.r. za naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji, zabraniającej propagowania "poglądów sprzecznych z dobrem społecznym" i dyskryminowania kogokolwiek "ze względu na rasę, płeć lub narodowość".
Nadawca musi zapłacić karę w ciągu 14 dni. Może się jednak od niej odwołać do sądu za pośrednictwem przewodniczącego KRRiT.
Z prezesem Eski Rock Bogusławem Potońcem nie udało nam się wczoraj skontaktować. – W najbliższym czasie zdecydujemy, co robić – stwierdził z kolei Leszek Kozioł, prezes Grupy Radiowej Time, do której ta sieć należy.
Natomiast Radio Maryja (Warszawska Prowincja Redemptorystów) ma zapłacić 4 tys. zł za to, że w dniach 11, 12 i 16 maja ub.r. emitowało ukryte reklamy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, "Naszego Dziennika" i SKOK. Taką zakamuflowaną reklamą, udającą zwykły program, był według regulatora np. przekaz: "ogólnopolska prasa codzienna, czysto polska, to już tylko »Nasz Dziennik«, proszę państwa, i czytając go, kupując go, wspieracie, by on istniał dalej. W ten sposób on tylko się utrzymuje, przez to, że kupujecie go, czytacie, rozprowadzacie dalej". Za ukrytą reklamę Krajowa Rada uznała też m.in. wydanie audycji "Rozmowy niedokończone" na temat: "Informatyka to więcej niż komputer" – w całości poświęcone Wydziałowi Informatyki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, uczelni prowadzonej przez redemptorystów w Toruniu.
4 tys. zł to zaledwie 1,66 proc. maksymalnej możliwej kary finansowej (roczna opłata Radia Maryja za używanie częstotliwości wyniosła w 2010 roku 483 tys. zł, więc górna granica kary to 241,5 tys. zł). KRRiT wzięła jednak pod uwagę społeczny charakter stacji i fakt, że "jest to pierwsza kara finansowa" dla Radia Maryja.
Rzecznik Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotr Chyła nie chciał wczoraj skomentować tej sprawy.

RUT

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.