Dział: PRASA

Dodano: Luty 02, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jakub Kurasz redaktorem naczelnym "Parkietu Gazety Giełdy"

Jakub Kurasz w internetowej telewizji Tv.rp.pl prowadzi rozmowy o gospodarce

Jakub Kurasz został redaktorem naczelnym "Parkietu Gazety Giełdy" (Presspublica). Zastąpił Krzysztofa Jedlaka, który po sześciu latach pracy na tym stanowisku rozstał się z redakcją.

Kurasz łączy stanowisko naczelnego "Parkietu" z funkcją szefa działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej". W Presspublice od prawie trzech lat działa wspólny newsroom ekonomiczny, którego dziennikarze piszą zarówno do "Parkietu", jak i na ekonomiczne strony "Rz". Teraz za wszystkie te treści będzie odpowiadał Jakub Kurasz. On sam nie komentuje tej decyzji wydawcy.
Krzysztof Jedlak pracował w "Parkiecie" 17 lat. W poniedziałek pożegnał się z zespołem. – "Parkiet" był w ubiegłym roku wysoce rentownym tytułem tworzonym przez świetny zespół. Będę za tę gazetę trzymał kciuki – mówi tylko.
W listopadzie ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem "Parkietu" wyniosło 7653 egz. i było o 7,9 proc. niższe niż rok wcześniej. 
W redakcji "Parkietu" pojawi się też nowy wicenaczelny - zostanie nim Andrzej Stec, który ostatnio pracował jako wiceszef działu Inwestor w "Pulsie Biznesu".
Dwaj dotychczasowi wicenaczelni: Zdzisław Grzędziński i Dariusz Wieczorek, którzy na początku roku nie przyjęli proponowanych przez wydawcę obniżek pensji, zostaną jednak w redakcji gazety. – Po negocjacjach doszliśmy do porozumienia – przyznaje Dariusz Wieczorek. (SK)

(02.02.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 02, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Naczelna "Tygodnika Podhalańskiego” skazana z powodu sprostowania

Redaktor naczelna "Tygodnika Podhalańskiego” popełniła przestępstwo, publikując sprostowanie w dziale Listy bez wyróżnienia go tytułem "sprostowanie” - uznał Sąd Rejonowy w Nowym Sączu.

Wyrok zapadł na podstawie art. 46 ust. 1 prawa prasowego, który w grudniu 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją. TK dał wtedy parlamentowi 18 miesięcy na zmianę przepisów. Jeśli tak się nie stanie, artykuły prawa prasowego dotyczące obowiązku publikacji sprostowania stracą moc w sierpniu tego roku.
Sprawę karną redaktor naczelnej "TP” Beacie Zalot wytoczył były sekretarz miasta Zakopanego Grzegorz Cisło. Wysłał sprostowanie do artykułu "Urzędnicy na Szóstkę”, który ukazał się w tygodniku w styczniu 2011 roku.
Naczelna uznała, że pismo byłego urzędnika miało bardziej charakter polemiki niż sprostowania i chcąc zakończyć spór, opublikowała go w dziale Listy do redakcji. Sąd uznał, że popełniła przestępstwo, bo według prawa mogła jedynie nie zgadzać się na publikację sprostowania. Sąd nakazał też naczelnej wpłacić 500 zł na konto jednej z fundacji.
Z podobnego powodu kilka lat temu problemy miał Wojciech Szota, wydawca "Wieści Wolbromskich”. Opublikował swój komentarz do sprostowania w tym samym numerze dwutygodnika. – Reprezentujący mnie prawnicy już wtedy wykazali przed sądem, że art. 46. ust. 1 prawa prasowego jest niezgodny z konstytucją. Sąd potwierdził ten punkt widzenia i sprawę umorzono – opowiada Wojciech Szota.
Jerzy Jurecki, wydawca "TP”, zaznacza, że odwoła się od wyroku dotyczącego Beaty Zalot.
"Newsweek Polska" poinformował, że prace nad nowelizacją prawa prasowego zaczynają się od początku. Projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego był gotowy w listopadzie ub.r. Jednak resort został zobowiązany do powtórzenia procedury legislacyjnej. Ma to związek z kolejnym wyrokiem Trybunału w sprawie prawa prasowego z grudnia 2011 roku. Trybunał za niekonstytucyjne uznał wtedy karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism drukowanych. (SK)

(02.02.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.