Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 16, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Hajdarowicz chce skierować "Przekrój" na lewo

Grzegorz Hajdarowicz uważa, że "Przekrój" przetrwa przede wszystkim dzięki tabletom (fot. Piotr Król)

"Kiedy trzy lata temu kupowałem »Przekrój« wydawało mi się, że w Polsce jest zapotrzebowanie na ty­godnik opinii, w którym będzie sporo kultury, dłuższych, pogłębionych tekstów, taki polski »New Yorker«. I byli czytelnicy, którym to odpowiadało, ale wciąż niezbyt wielu" - pisze w najnowszym "Przekroju" Grzegorz Hajdarowicz, właściciel tego tygodnika i Presspubliki wydającej "Rzeczpospolitą".

Hajdarowicz pisze, że sukses tygodnika "Uważam Rze" (należy do Presspubliki) uświadomił mu, że "Przekrój" "powi­nien pójść tą samą drogą, być wyrazistym tygodnikiem, tylko walczącym o inne wartości". W przeciwieństwie do "Uważam Rze" powinien zdobywać czytelników w środowiskach lewicowych.
W ten sposób Hajdarowicz wyznacza kierunek tygodnikowi, którym od niedawna kieruje Roman Kurkiewicz. "Choć z wieloma poglądami red. Kurkiewicza stanowczo się nie zgadzam i pewnie ciężko by­łoby nam walczyć po tej samej stronie baryka­dy, wydaje się, że ta propozycja może okazać się intelektualnie ciekawa" - dodaje Hajdarowicz.
Zbigniew Bajka, prasoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwraca uwagę, że to kolejna zmiana charakteru „Przekroju” w ciągu ostatnich trzech lat (wcześniej Hajdarowicz chciał zrobić z niego polski „New Yorker”). – W przypadku tak licznych zmian pewne jest to, że straci się część dotychczasowych czytelników. Pojawia się za to niepewność, czy w ich miejsce pojawią się nowi – uważa prasoznawca. – Przybicie tytułowi z takimi tradycjami jak „Przekrój” pieczątki „lewicowy”, to jak dać mu pocałunek śmierci – podsumowuje Zbigniew Bajka. (SK)

(16.01.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.