Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 01, 2011

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Józef Jędruch wprowadził swój "Donos" do dużych salonów prasowych

Magazyn ”Donos” stworzony przez Józefa Jędrucha, byłego właściciela Konsorcjum Colloseum, skazanego dwa miesiące temu w sprawie wyłudzeń ponad 400 mln zł, stał się ogólnopolskim miesięcznikiem.

”Donos” powstał pod koniec 2009 roku. Jego pierwszy numer miał 30 tys. egz. i był rozdawany za darmo. Trafił wówczas m.in. do skrzynek pocztowych posłów i senatorów. Jędruch, który w związku ze sprawą Colloseum spędził w więzieniu ponad cztery lata, był jego redaktorem naczelnym. Zapowiadał, że stworzył pismo, by udowodnić swoją niewinność i pokazywać motywy dziennikarzy, którzy jego zdaniem nierzetelnie opisywali aferę Colloseum. Później pismo Jędrucha było tygodnikiem internetowym działającym pod adresem Donos.info.pl. Teraz ”Donos” ukazał się jako miesięcznik. Ma 5 tys. nakładu i kosztuje 10 zł. Jest wydawany na kolorowym papierze i dystrybuowany w salonach prasowych sieci Empik, InMedio i Relay. Wydawca wykupił nawet w tym celu ekskluzywne stojaki. Jędruch wciąż jest jego redaktorem naczelnym i głównym autorem. Na pierwszej stronie magazynu pojawił się jego tekst ”Jak dziennikarz gazety »Wybiórczej« wrabiał mnie w zabójstwo prokuratora?”, w którym krytykuje tekst Marcina Pietraszewskiego z katowickiej ”Gazety Wyborczej” z 2007 roku. W piśmie rozpoczyna też akcję, która ma pozwolić na poznanie agentów działających w mediach. Zachęca czytelników do wysyłania donosów. Z Józefem Jędruchem nie udało nam się skontaktować. – W swoim piśmie Józef Jędruch od początku pisze, że jest cały czas niewinny. Wszyscy dziennikarze, którzy opisują jego sprawę, trafiają do tego magazynu. Dlatego przyznam się, że niespecjalnie przyglądam się jego inicjatywie – mówi Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiej "GW". W maju po ponadpięcioletnim procesie w sprawie Colloseum Jędruch został skazany na osiem lat więzienia i grzywnę w wysokości 720 tys. złotych. Podkreślał wówczas, że wyrok nie jest prawomocny i zostanie przez niego zaskarżony.

(SK, 01.08.2011)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.