Dział: IMPREZY

Dodano: Maj 17, 2011

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Swietłana Aleksijewicz, autorka książki ”Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” oraz jej tłumacz Jerzy Czech zostali laureatami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Laureatka otrzymała 50 tys. zł, a autor przekładu - 15 tys. zł.
Do nagrody zgłoszono 47 książek, które oceniało jury w składzie: Małgorzata Szejnert (przewodnicząca), tłumacz Anders Bodegard, dokumentalista filmowy Maciej J. Drygas, redaktor naczelny ”Nowych Książek” Tomasz Łubieński i reporterka Olga Stanisławska.
Jak powiedziała Szejnert, reportaż ”Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” budzi współczucie dla cierpień, których podczas wielkiej wojny ojczyźnianej doznawali żołnierze spod sztandaru Stalina. Ukazuje je z nieznanej dotąd perspektywy, powołując na świadków kobiety.
"Jury kieruje się jednym tylko kryterium - wartości dzieła. Lecz przyznając nagrodę najlepszemu w swoim przekonaniu reportażowi, cieszy się z tego, że jego autorką jest odważna pisarka z Białorusi, kraju, w którym trwa walka o wolne słowo. Swietłana Aleksijewicz bierze udział w tej walce, chociaż sytuacja w ojczyźnie zmusza ją do pobytu w Europie Zachodniej" - mówiła Szejnert.
W Polsce książka ”Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.
W finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oprócz Aleksijewicz znaleźli się: Wojciech Górecki, autor książki „Toast za przodków” o Azerbejdżanie; Chloe Hooper, autorka „Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee”, przedstawiającą sprawę śmierci aborygena, do której mógł przyczynić się biały policjant; Peter Fröberg Idling, autor „Uśmiechu Pol Pota” o fascynacji szwedzkich intelektualistów reżimem Czerwonych Khmerów; John Pomfret, autor „Lekcji chińskiego”, opowieści o zmianach, jakie nastąpiły w Chinach w ostatnich dziesięcioleciach.
Przed rokiem pierwszym laureatem nagrody został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za "Strategię antylop" o ludobójstwie w Ruandzie, w przekładzie Jacka Giszczaka.
Nagroda im. Kapuścińskiego dla najlepszej książki reporterskiej wydanej w danym roku w Polsce została ustanowiona przez miasto stołeczne. Współorganizatorem konkursu jest "Gazeta Wyborcza", patronem honorowym - Alicja Kapuścińska.


 

(GK, KOZ, PAP, 17.05.2011)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: IMPREZY

Dodano: Maj 18, 2011

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda im. Łopieńskiej

Tomasz Kwaśniewski został laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy w 2010 roku.

(18.05.2011)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY