Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 15, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Anna Szulc z Grand Press za reportaż prasowy

W kategorii Reportaż prasowy Grand Press 2010 zdobyła Anna Szulc za tekst opublikowany w „Przekroju".

„Fałszerz od aniołów” to reportaż Anny Szulc („Przekrój”) opowiadający o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym. Był tak dobry, że karę więzienia chciano zamienić mu na pracę przy rozpoznawaniu fałszywek. Laureatka otrzymała czek na równowartość 1000 euro. Tak historię swojego reportażu opowiada laureatka: - Sprawę fałszerza znalazłam w jednej z regionalnych gazet, gdzie była krótka wzmianka o człowieku, który za to przestępstwo dostał bardzo niski wyrok. Odnalazłam jego adwokata, który uprzedził mnie, że ten człowiek jest bardzo szczególną osobą. Chociaż fałszował pięciozłotówki, to rozdawał je potrzebującym. Bardzo źle się czuł, że popełnia przestępstwo, dlatego ucieszył się, gdy go przyłapano. Pracując nad tym materiałem miałam sporo czasu, prawie trzy tygodnie. Po tym tekście wiem, że najważniejszą rzeczą nie jest dziennikarski warsztat, ale bohater opowiadanej historii. Pozostali nominowani w tej kategorii: 1/ „Nie należysz do siebie” – reportaż Rafała Kalukina („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) przedstawiający relację Krzysztofa Piesiewicza z Krzysztofem Kieślowskim oraz powody, które mogły stać za późniejszymi osobistymi kłopotami Piesiewicza. 2/ „Plaża za szafą” – reportaż Marcina Kąckiego („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) o Robercie Z., który tak zakochał się w obrazie Moneta „Plaża w Pourville”, że skradł go z Muzeum Narodowego w Poznaniu tylko po to, by przez dziewięć lat trzymać za szafą i móc na niego zerkać. 3/ „Głosy” – reportaż Edyty Gietki („Polityka”) ukazujący, jak zmienia się pokolenie osób zwiedzających obóz w Oświęcimiu oraz ich postrzeganie tego miejsca. 4/ „Z widokiem na twoje ucho” – reportaż Grzegorza Sroczyńskiego („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) o skomplikowanej miłości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

(GK, SK, 15.12.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 15, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kategorię Wywiad wygrała Katarzyna Bielas

Wywiad Katarzyny Bielas z Agnieszką Wojtowicz-Vosloo zdobył Grand Press 2010 w kategorii Wywiad.

Wywiad Katarzyny Bielas pt. „Dziewczyna w kostnicy” został opublikowany w „Wysokich Obcasach” (dodatek „Gazety Wyborczej”). Jest to rozmowa z polską reżyserką Agnieszką Wojtowicz-Vosloo, która udowadnia, że w Hollywood jest miejsce także dla kobiet, o ile nie poddają się stereotypom. Katarzyna Bielas o swoim nagrodzonym tekście: - Przed wywiadem nie wiedziałam o istnieniu Agnieszki Wójtowicz-Vosloo. Propozycja spotkania z nią przyszła do redakcji "Wysokich Obcasów" z Instytutu Polski w Nowym Yorku. Obawiałam się o tę rozmowę, bo bohaterka była osobą młodą, a ja z góry zakładałam, że tylko ktoś starszy może mieć coś do powiedzenia. Tymczasem Agnieszka okazała się bardzo dojrzała i interesująca. Opowieści o Hollywood, śmierci, przygotowaniach do nakręcenia filmu, godzinach spędzonych w kostnicach pokazały jej determinację zawodową ale i wewnętrzną potrzebę dopełnienia rytuału pogrzebowego, którego nie miała kiedy umarł jej ojciec. Pozostałe nominacje w kategorii Wywiad: 1/ „Niech Ziobro nie kłamie” – opublikowana we „Wprost” rozmowa Tomasza Machały z Elżbietą Jakubiak z Prawa i Sprawiedliwości, po której lepiej rozumiemy przemiany Jarosława Kaczyńskiego i późniejszy rozłam w PiS. 2/ „Niegodny w oczach Boga” – Roman Daszczyński („Gazeta Wyborcza”) rozmawia z 42-letnim mężczyzną, który w dzieciństwie padł ofiarą księdza pedofila i nawet po latach nie potrafi się z tego otrząsnąć. 3/ „W życiu trzeba wszystkiego spróbować” – rozmowa Roberta Migdała („Polska Gazeta Wrocławska”) z Wandą Ziembicką, żoną Wojciecha Hasa, o reżyserze, który nie szedł na kompromisy. 4/ „Kobieta i może” – Maciej Drzewicki i Grzegorz Kubicki („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”) rozmawiają z polską żeglarką Martą Sziłajtis-Obiegło, która opowiada, że w samotnym rejsie dookoła świata samotność wcale nie jest najtrudniejsza. 5/ „Jak chodzi o lawiny, to nie ma mądrych” – opublikowany w „Gazecie Wyborczej” wywiad Bartka Dobrocha z ratownikami górskimi Janem Krupskim i Józefem Uznańskim o historii TOPR, o zmianach w ratownictwie i o tym, że w górach od sprzętu ratowniczego wciąż ważniejsi są ludzie. 6/ „Wróciłem z piekła” – wywiad Katarzyny Kaczorowskiej („Polska Gazeta Wrocławska”) z ortopedą Andrzejem Pozowskim, którego niesłusznie oskarżono o korupcję.

(GK, RYD, 15.12.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.