Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 28, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Włodzimierz Ławniczak p.o. prezesem TVP

Rada nadzorcza TVP odwołała z funkcji przewodniczącego rady Bogusława Szwedę oraz zawiesiła w pełnieniu obowiązków prezesa TVP Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. P.o. prezesem został Włodzimierz Ławniczak, dotychczasowy członek zarządu.

Zebranie, które rozpoczęło się w piątek o godz. 10, zwołano na wniosek koalicji SLD z Bolesławem Borysiukiem. W planie oprócz odwołania Szwedy było zawieszenie kojarzonych z PiS członków zarządu TVP: Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego. Jednak związana z PiS część rady powoływała się na ekspertyzy prawne podważające ważność posiedzenia. – Pani Hińcza (Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, która składała wniosek o zwołanie dzisiejszego posiedzenia – przyp. red.) pomyliła się o jeden dzień. Radę można było zwołać najwcześniej w sobotę – mówi Przemysław Tejkowski. Jeden z członków rady nadzorczej, Tomasz Szatkowski, na posiedzenie nie przybył, twierdząc, że nie został o nim prawidłowo powiadomiony. Jak podała Gazeta.pl, był wtedy jednak w budynku telewizji. W przesłanym nam oświadczeniu Szatkowski napisał, że w "tzw. posiedzeniu członków rady nadzorczej TVP" nie wziął udziału, gdyż nie został o nim zawiadomiony "w sposób prawidłowy i zgodny z literą prawa". W wieczornych "Wiadomościach" TVP 1 Danuta Holecka odczytała w piątek komunikat: "według kierującego dotychczas Telewizją Polską prezesa Romualda Orła, dzisiejsze decyzje prawne rady nie obowiązują". Rada przez kilka godzin dyskutowała nad tym, czy jej posiedzenie jest ważne, czy nie. Ostatecznie po godz. 16 zdecydowała, że może podejmować legalnie decyzje - związani z PiS członkowie rady opuścili jednak posiedzenie. Nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP, w miejsce odwołanego Bogusława Szwedy, został Grzegorz Borowiec, reprezentujący ministra skarbu. Na stronie TVP wieczorem zamieszczono komunikat, w którym napisano, że "po wnikliwej analizie sytuacji w Spółce" rada zdecydował o zmianach w zarządzie. Zawieszono w pełnieniu obowiązków prezesa Romualda Orła i członka zarządu Przemysława Tejkowskiego. Na p.o. prezesa powołano Włodzimierza Ławniczaka - dotychczasowego członka zarządu, kojarzonego z SLD. Drugim członkiem zarządu pozostaje Paweł Paluch, związany z Bolesławem Borysiukiem. Na zorganizowanej w piątek wieczorem konferencji prasowej nowych władz TVP poinformowano, że nowy zarząd ma charakter tymczasowy i będzie kierował spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków rady nadzorczej i zarządu, które w najbliższym czasie rozpisze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

(RUT, 28.08.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.