Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 12, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd zarzucił TVN manipulację i uniewinnił Dorotę Nieznalską

Dorota Nieznalska została uniewinniona od zarzutu, że jej instalacja pt. ”Pasja” obraziła uczucia religijne. Natomiast w uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że TVN, pokazując materiał o wystawie Nieznalskiej, dopuścił się manipulacji.

Jak podaje Tokfm.pl, w uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że osoby, które poczuły się urażone instalacją, nie znały się na tego typu sztuce. ”To media w istotny sposób przyczyniły się do zaistnienia poczucia obrazy uczuć religijnych” – mówiła sędzia Teresa Bertrand. Zdaniem sądu widzowie otrzymali selektywny obraz instalacji, sprowadzony do krzyża i genitaliów. ”TVN dokonała w tym przypadku manipulacji w celu wywołania skandalu i zwiększenia oglądalności”. Sędzia Bertrand dodała też, że sprawa Nieznalskiej powinna być dla mediów i widzów ostrzeżeniem: ”Mamy tu bowiem do czynienia z wyrazistym przykładem tabloidyzacji i jej możliwych negatywnych konsekwencji” – powiedziała. Rzecznik prasowy TVN Karol Smoląg nie zgadza się z oskarżeniami o brak rzetelności stacji w informowaniu o kontrowersyjnej instalacji. – Jest to moim zdaniem ocena subiektywna i bardzo krzywdząca – stwierdza. – Biorąc pod uwagę, że sprawa dotyczyła obrazy uczuć religijnych, utyskiwanie na to, że materiał dziennikarski odwoływał się do emocji widzów jest co najmniej kuriozalne – uważa Smoląg. Natomiast portal TVN24.pl, informując o wyroku, początkowo pominął jego uzasadnienie. Szef portalu Kuba Sufin nie chciał się na ten temat wypowiadać. Po naszej interwencji artykuł w serwisie uzupełniono o fragment obarczający winą media, pomijając jednak zdanie sędzi Bertrand o manipulacji TVN. Wystawa ”Nowe Prace” Doroty Nieznalskiej, zawierająca instalację pt. ”Pasja” (przedstawiała zdjęcie męskich genitaliów na krzyżu), była prezentowana w galerii Wyspa w Gdańsku od 14 grudnia 2001 roku do 20 stycznia 2002 roku. Według informacji portalu Nieznalska.art.pl najpierw w lokalnym wydaniu ”Gazety Wyborczej” pojawiło się zdjęcie z fragmentem instalacji i artykuł na ten temat. Tego samego dnia wystawę odwiedziła ekipa TVN, a wieczorem w ”Faktach” pokazano o niej materiał. Nazajutrz do galerii zjechały ekipy innych stacji, dziennikarze i fotoreporterzy. W lipcu 2003 roku Nieznalską uznano za winną obrazy uczuć religijnych. Po apelacji sprawa wróciła do powtórnego rozpatrzenia. Ostatecznie skończyła się teraz odrzuceniem apelacji prokuratury od wyroku uniewinniającego Nieznalską.

(RUT, 12.03.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 15, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tegoroczny Open’er ma trafić na anteny MTVN HD i TVP HD

Alter Art, organizator Open’er Festival, prowadzi rozmowy z nadawcami MTVN HD i TVP HD na temat pokazania imprezy na tych antenach.

Paulina Wołczek-Rozowska, project manager w Alter Art, informuje, że MTVN HD miałby przeprowadzić retransmisje koncertów, a TVP HD – transmitować niektóre z nich. – Jesteśmy zainteresowani Open’erem, który zaliczany jest do europejskiej czołówki festiwali muzycznych – mówi Monika Chojnacka-Maścianica, dyrektor programowa MTV Networks Polska. – Zależy nam na pokazaniu imprezy w MTVN HD, który dostępny jest w wielu krajach na całym świecie – dodaje. Dotąd stacje telewizyjne (m.in. TVP 2 i MTV Polska) przeprowadzały relacje z Open’era, ale nie pokazywały koncertów w całości. Open’er Festival po raz pierwszy odbył się w 2002 roku w Warszawie. Rok później imprezę przeniesiono do Gdyni. Tegoroczna edycja Open’era ma się odbyć w dniach 1-4 lipca.

(KOZ, 15.03.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.