Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 27, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Brak konsekwencji wobec dziennikarza piszącego o aferze sopockiej

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Piotr Kubiak, współautor tekstu o tzw. aferze sopockiej, był dobrym znajomym biznesmena, który oskarżył prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego o korupcję. Naczelny "Rz" Paweł Lisicki nie widzi problemu.

W poniedziałek podczas procesu o ochronę dóbr osobistych, który prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu wytoczył biznesmen Sławomir Julke, dziennikarz ”Rz” Piotr Kubiak przyznał, że zna Julkego od wielu lat. Kubiak, który zeznawał przed Sądem Okręgowym w Gdańsku jako świadek, potwierdził też, że Julke przelał na jego konto 5 tys. zł. Miał za nie kupić biznesmenowi używane głośniki. Zapewniał jednak, że do transakcji nie doszło, więc następnego dnia zwrócił pieniądze. Dziennikarz podkreślił, że pieniądze zostały przelane na jego konto w czasie, kiedy nie pisał jeszcze o aferze sopockiej. W lipcu 2008 roku dziennikarze Piotr Kubiak i Piotr Nisztor ujawnili w ”Rz” nagranie rozmowy, która miała być dowodem, że prezydent Sopotu złożył Julkemu korupcyjną propozycję. Biznesmen twierdził, że w marcu 2008 roku Karnowski zażądał od niego łapówki w postaci dwóch mieszkań. Przed sądem dziennikarze odmówili odpowiedzi m.in. na pytania, czy nagranie przekazał im Julke i kto wybrał fragment nagrania do publikacji w gazecie. – Redakcja ”Rzeczpospolitej” powinna wyjaśnić tę sprawę, bo fakty ujawnione przed sądem podważają bezstronność Kubiaka jako autora tekstów o aferze sopockiej. O jego stronniczości świadczy nie tylko przelew od Julkego, ale też fakt zażyłości z biznesmenem – mówi ”Presserwisowi” Jacek Karnowski. Jednak reaktor naczelny „Rz” Paweł Lisicki na razie nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec Kubiaka. – Znajomość dziennikarza z biznesmenem mogła wpłynąć na bezstronność informacji, dlatego potwierdzaliśmy ją także w innych źródłach. Fakt przelewu jest sprawą poboczną. To nie była duża kwota, jej przekazanie na określony cel świadczy o tym, że Kubiak i Julke pozostawali w zażyłych stosunkach, ale dziennikarz w żaden sposób nie był zależny od biznesmena – tłumaczy Lisicki. Zdaniem naczelnego ”Rz” prezydent Sopotu, sugerując nieczysty układ w działalności dziennikarskiej, chce się wybronić ze stawianych mu zarzutów. Lisicki twierdzi też, że o znajomości jego dziennikarza z sopockim biznesmenem wiedział przed powstaniem tekstu. Przyznaje jednak, że o przelewie na konto Kubiaka dowiedział się dopiero w poniedziałek z relacji z gdańskiego procesu.

(AW, PAP, 27.01.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 28, 2010

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tester" zmienia cykl wydawniczy, format i cenę

Cztery wydania w roku, wyższa cena, większy format, przewodni temat każdego numeru – to główne zmiany wprowadzone w odświeżonym magazynie "Tester", który jest wydaniem specjalnym miesięcznika "Focus" (G+J Polska).

Każdy ”Tester” od numeru styczniowego ma być poświęcony jednemu zagadnieniu, które redakcja przedstawi poprzez sylwetki ludzi. W pierwszym po zmianach wydaniu tematem przewodnim jest bogactwo (”Jak się robi wielką kasę?”) – znajdą się w nim sylwetki osób, które osiągnęły sukces finansowy, m.in. Stevena Spielberga i Billa Gatesa. Temat główny uzupełnią m.in. psychotesty, krzyżówki i quizy. Styczniowy numer trafił do sprzedaży dzisiaj w formacie zwiększonym do A4 (wcześniej A5). Pismo, które było dotychczas miesięcznikiem, stało się kwartalnikiem. Cena wzrosła do 7,99 zł - o 4 zł.

(AW, 28.01.2010)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.