Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 21, 2009

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spór o prawa do programu "Wielki test z historii"

Program 1 Telewizji Polskiej 31 sierpnia pokaże program z cyklu "Wielki test z historii". – Telewizja dokonuje kradzieży intelektualnej – uważa Anita Gargas, pomysłodawczyni cyklu.

Program ”Wielki test z historii. 1939. Zaczęło się w Polsce”, poświęcony 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, będzie trzecią audycją z tego cyklu. Gargas (dziś w tygodniku ”Gazeta Polska”) do marca br. kierowała redakcją publicystyki TVP 1. Pierwszy ”Wielki test z historii” jej pomysłu Jedynka wyemitowała 10 listopada ub.r. Drugi pokazano 30 marca, już po zwolnieniu Gargas z TVP. W czerwcu pełnomocnik dziennikarki złożył więc w sądzie pozew przeciwko TVP, domagając się przeprosin za bezprawne wykorzystanie formatu, scenariusza i tytułu wyemitowanego w marcu programu oraz 10 tys. zł zadośćuczynienia. Gargas wniosła też o zaniechanie naruszenia jej praw do formatu. – Telewizja Polska nie posiada informacji o ewentualnym pozwie ze strony redaktor Anity Gargas – mówi p.o. rzecznik prasowy TVP Daniel Jabłoński. Jak dodaje, ”Wielki test z historii” nie jest realizowany na podstawie formatu. – Audycja ta była zawsze produkowana w oparciu o pomysł pani Anity Gargas – przyznaje Jabłoński. Zastrzega jednak, że pomysł ten powstał ”w wyniku realizacji jej obowiązków służbowych jako pracownika TVP”. Mimo że Anita Gargas chce w pozwie, by sąd zakazał TVP ”korzystania z formatu »Wielki test z historii«”, Jedynka sierpniową edycję wyemituje. – Fakt, że autorem pomysłu jest Anita Gargas, zostanie uwzględniony w napisach końcowych – zapewnia Daniel Jabłoński. Nie dotyczy to jednak autorstwa scenariusza. – Nad scenariuszem – układem programu poszczególnych edycji – pracował zespół pod przewodnictwem reżysera Konrada Smugi – informuje rzecznik prasowy TVP. Według danych TNS OBOP marcowy ”Wielki test z historii” obejrzało w Jedynce 3,1 mln widzów (więcej, niż Megahit Polsatu), natomiast pierwszą audycję cyklu w listopadzie ub.r. – 2,8 mln osób.

(RUT, 21.08.2009)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.