Dział: RADIO

Dodano: Październik 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwisy informacyjne w Polskim Radiu przypominają kampanijne komunikatory wyborcze PiS

W serwisach informacyjnych Polskiego Radia najwięcej można się dowiedzieć o przedwyborczych wizytach premiera Mateusza Morawieckiego (fot. Piotr Molęcki/East News)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gospodarstwo rolne, przedszkole i strażaków. Polska już niedługo otrzyma reparacje wojenne od Niemiec. Oczywiście pod warunkiem, że PiS wygra wybory. Natomiast polityka Donalda Tuska nie jest w stu procentach polska. Według Polskiego Radia to najważniejsze informacje, które przed wyborami powinien znać cały kraj.

Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi serwisy informacyjne emitowane na antenach Polskiego Radia bardziej przypominają relacjonowanie kampanii wyborczej PiS niż zwykłe informacje przekazywane przez rozgłośnie radiowe. Posłuchaliśmy tych serwisów przez większą część dnia - 2 października.

W informacyjnej rozgłośni Polskie Radio 24 pierwszą, więc najważniejszą informacją podaną o godz. 11 było wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego podczas kampanijnej wizyty w Myślenicach, gdzie "premier mówił, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości inwestycje na sport wzrosły czterokrotnie” - informował prowadzący. Następnie puszczono wypowiedź Morawieckiego: "Dlaczego to było możliwe i dlaczego to będzie możliwe, jeżeli rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie mógł kontynuować naszą misję? Ano dlatego, że naprawiliśmy budżet państwa polskiego”.

Następnie prowadzący poinformował, że "wyborczą podróż po południowo-wschodniej Polsce premier rozpoczął w Brzeszczach, gdzie mówił o »lokalnej półce«. To propozycja zwiększenia w marketach liczby produktów od lokalnych dostawców". Mateusz Morawiecki odwiedził też Wadowice, gdzie zaapelował do Polaków "o obronę dobrego imienia świętego Jana Pawła II, w obliczu ataków na papieża Polaka”.

Kolejna informacja: "Ważna deklaracja wiceministra spraw zagranicznych: jeśli wygramy wybory, to w kolejnej kadencji uda się uregulować kwestię reparacji od Niemiec”.

Następnie Polskie Radio 24 poinformowało, że dzięki rozmowom z brytyjskim ministrem obrony brytyjskie myśliwce będą patrolować polskie niebo.

Ważną informacją okazało się również, że "przed chwilą minister Błaszczak zainaugurował nowy rok akademicki. Studentów wojskowych uczelni zapewniał, że rząd dalej będzie wzmacniać polskie wojsko”.

W serwisach informacyjnych Polskiego Radia nie wspomina się np. o aferze wizowej. Za to chętnie informują tam, że kraje Europy Zachodniej zalewane są przez kolejne fale imigrantów i trwa tam już niemal wojna domowa. W serwisie o godz. 11 informowano o tragicznej sytuacji we Francji i o tym, że premier Włoch napisała w mediach społecznościowych, iż "niektóre kraje utrudniają walkę z nielegalną imigracją”. Według PR 24 chodziło jej o Niemcy, które w mediach rządowych o dawna przedstawiane są jako zagrożenie dla Polski i Europy, przed którym uchronić nas stara się rząd PiS.

W wydaniu serwisu PR 24 o godz. 11 tylko ostatnia pozycja nie dotyczyła polityki - o rankingu tenisistek.

W serwisie o godz. 11.30 najważniejszą informacją w PR 24 był komunikat: "w nadchodzących wyborach parlamentarnych wybór jest między polityką propolską a polityką Donalda Tuska, która nie jest w stu procentach polska - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel” (…). "Chodzi np. o podniesienie wieku emerytalnego, który był uzgodniony z niemiecką kanclerz Angelą Merkel - dodał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych” - odczytał na początku serwisu PR 24 jego prowadzący.

Następnie rozgłośnia poinformowała o tym, że upływa termin zgłaszania zapotrzebowania na skorzystanie z transportu do lokalu wyborczego.

Trzeciej informacji w tym wydaniu serwisu już nie było, bo prowadzący zakomunikował: "A teraz przenosimy się do Sejmu, tam briefing prasowy posła Jarosława Fogla”. Polskie Radio 24 przerywa bowiem swoje programy, żeby transmitować wystąpienia nawet mniej znanych polityków PiS.

O godz. 13 przełączyliśmy odbiornik na Program I Polskiego Radia. W "Aktualnościach” Jedynki najważniejszą informacją było: "Południowa Polska miejscem dzisiejszych wizyt premiera. Mateusz Morawiecki spotyka się z samorządowcami, przedsiębiorcami, czy strażakami ochotnikami”.

Na drugim miejscu ustawiono: "Jesienne referendum kluczowe dla bezpieczeństwa Polski - podkreślają politycy PiS".

Dopiero trzecia informacja nie dotyczyła bieżącej polskiej polityki. Tylko tego, że w Moskwie organizacja Memoriał pomimo represji chce przeprowadzić akcję upamiętniającą ofiary represji stalinowskich.

Dwie godziny później włączyliśmy Program III Polskiego Radia. W serwisie o godz. 17 dowiedzieliśmy się na początku, że premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas wizyty w gospodarstwie rolnym w Mikołajowicach: "Wprost mówimy władzom ukraińskim: nie róbcie tego, co idzie w poprzek interesu polskich rolników”. A poza tym, "premier w gminie Wierzchosławice podczas wizyty u rodziny prowadzącej gospodarstwo rolne mówił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wspierał i wspiera rolników”. W podsumowaniu tematu wizyt premiera słuchaczy poinformowano również, że "szef rządu spotkał się dziś z przedsiębiorcą prowadzącym sklep wielkopowierzchniowy, odwiedził Ochotniczą Straż Pożarną, przedszkole samorządowe i klub sportowy".

(MAK, 03.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.