Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 18, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Wyborcza" zmienia umowy o pracę

Agora SA - siedziba Gazety Wyborczej (fot. za agora.pl)

Dziennikarze i fotoreporterzy "Gazety Wyborczej" (Agora SA) podpisują nowe umowy o pracę. Agora porozumiała się z działającym w spółce związkiem zawodowym i złagodziła wymogi określające m.in. zbywania praw autorskich.

W 2011 Agora przedstawiła pracownikom "GW" do podpisu aneksy do umów o pracę, w których mieli zrzec się praw do honorariów za publikację zdjęć z archiwum (wcześniej połowa kwoty za publikowane zdjęcie z archiwum trafiała na konto fotoreportera). Jak informował wówczas jeden z fotoreporterów "GW", oznaczało to w jego przypadku zmniejszenie zarobków o kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Sprzeciwił się temu Damian Kramski, fotoreporter trójmiejskiego oddziału "Gazety Wyborczej". W lutym 2013 roku Kramski wygrał w Sądzie Pracy w Gdańsku proces o to, że został zwolniony za odmowę podpisania aneksu.

Ponowna zmiana umów na korzystniejsze dla dziennikarzy była jednym z postulatów związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. Pod koniec 2016 roku związek porozumiał się w tej sprawie z Agorą - poinformował serwis Wirtualnemedia.pl. - Jesteśmy zadowoleni, gdyż te najbardziej restrykcyjne przepisy zostały zniesione. Wcześniej Agora rościła sobie prawa do większości dzieł, nawet jeśli nie były im potrzebne - mówi Wojciech Orliński, szef związku zawodowego w Agorze, podkreślając, że renegocjacja umów jest dobrowolna, a nowe umowy, które zostały zawarte ze spółką w ostatnich tygodniach, zawierane są już na nowych zasadach.

- Zmiana tych zapisów nie ma żadnego związku z procesem zwolnień grupowych, który miał miejsce w ub.r. Ich powodem są m.in. zmiany w sposobie funkcjonowania współczesnego rynku medialnego. Wymaga on od dziennikarzy tworzenia uniwersalnych utworów jeśli chodzi o kanały dystrybucji - tłumaczy Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze. - Obecnie materiały dziennikarzy "GW" wykorzystywane są nie tylko do publikacji w wydaniach papierowych dziennika, ale też w internecie, radiu oraz w materiałach audiowizualnych. Szczegółowe zapisy umów o pracę są wewnętrzną sprawą spółki i nie będziemy podawać informacji na ich temat. Zmiana przedmiotowych zapisów w umowach o pracę jest dobrowolna i nie jest ograniczona terminem - wyjaśnia Nina Graboś.

(IKO, JM, 18.01.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.