Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 05, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Kurski wygrał z Polską w Strasbourgu

Jacek Kurski wygrał w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości sprawę, którą wytoczył Polsce. Chodzi o przegrany z Agorą proces cywilny. Polska ma zapłacić Kurskiemu 12 450 euro.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał jednogłośnie, że wyrok polskiego sądu złamał artykuł 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje wolność wypowiedzi. Głosami 6 do 1 (litewski sędzia zgłosił głos odrębny) Trybunał uznał, że jest to wystarczający powód, aby Kurski otrzymał zadośćuczynienie. Polska w przeciągu trzech miesięcy od wyroku ma wypłacić mu 12 450 euro (na tyle Kurski określił swoje wydatki).
Sprawa sięga 8 maja 2006 roku. Kurski był gościem programu "Warto Rozmawiać" w TVP 1. W jego trakcie wyjął "Gazetę Wyborczą" i stwierdził, że pierwsze siedem stron dziennika to "oszalały atak na PiS". Wskazał również na reklamę spółki J&S importującej paliwa do Polski. Mówił o niej: "Tu nie chodzi o żadną reklamę. To jest finansowanie przez układ, który jest zagrożony przez PiS, zmasowanej propagandy przeciwko PiS".
16 maja Agora wystąpiła z pozwem cywilnym. Sąd pierwszej instancji 12 czerwca 2007 roku wydał wyrok, zasądzając publikację przeprosin przez Kurskiego w TVP 2 i na łamach "Gazety Wyborczej". Ponadto przyszły prezes TVP miał zapłacić 10 tys. zł na organizację charytatywną i koszty sądowe. Według sądu, wypowiedzi Kurskiego "są obiektywnie zniesławiające i godzą w renomę firmy". Kurski przegrał w kolejnych instancjach, Sąd Najwyższy odrzucił jego skargę kasacyjną 5 listopada 2009 roku. Kurski nie opublikował przeprosin w "GW", więc umieściła je Agora, a zapłatę za ogłoszenie egzekwował komornik.
Kurski 5 maja 2010 roku zgłosił skargę do Strasbourga. Argumentował, że decyzja łamie gwarantowaną przez Europejską Konwencję Praw Człowieka wolność wypowiedzi. Oczekiwał od Polski zwrotu poniesionych kosztów (wycenionych na ponad 58 tys. zł, ok. 12,5 tys. euro) i 10 tys. euro na organizację charytatywną. Trybunał orzekał 7 czerwca br., a orzeczenie opublikowano wczoraj. Sędziowie uznali, że wyrok polskiego sądu rzeczywiście łamał wolność wypowiedzi i zarządzili zwrot poniesionych kosztów, odrzucając inne żądania Kurskiego.

 

(JM, 05.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.