Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 19, 2007

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szymon Hołownia zwycięzcą w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne

Szymon Hołownia z tygodnika "Newsweek Polska" otrzymał Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za wywiad "Pamięta Pan Hioba?".

„Pamięta Pan Hioba?” to rozmowa Szymona Hołowni z filozofem i etykiem dr. Kazimierzem Szałatą o medycynie etycznej i że cierpienie musi mieć miejsce w naszym życiu. "Rozmowa z Szałatą i w konsekwencji tekst 'Pamięta Pan Hioba?' stały się zaczątkiem cyklu artykułów, które w 'Newsweek Poska' ukazują się pod hasłem: 'Ludzie na walizkach'" - mówił po odebraniu nagrody Szymon Hołownia. Jego bohaterami są ludzie, których choroba, zły los albo codzienność doprowadziły do pytań o granicę życia i śmierci. - Preteksty do napisania ”Pamięta Pan Hioba?” były dwa - opowiada Hołownia. - Z dr. Kazimierzem Szałatą spotkaliśmy kiedyś by porozmawiać o sytuacji chłopca z Niemiec, który postanowił zostać dziewczynką i dziewczynki o imieniu Asia, która by przeżyć musiała przestać rosnąć. Nie mogłem ówczas oprzeć się wrażeniu, że mój rozmówca zasłania się frazesami. Znasz to tylko jako teoretyk - zarzucałem mu. I wówczas Szałata otworzył się przede mną. Opowiedział o córeczce Ani. O jej chorobie, pogarszającym się stanie zdrowia, niedrożności jelit. Lekarzom udało się ją uratować. Jak pokazał czas tylko po to, by zginęła kilka lat później w bezsensownym wypadku samochodowym. Do dziś pamiętam przesłanie Szałaty: ”Przestań mędrkować, a zacznij żyć”. W finale znalazły się ponadto następujące materiały dziennikarstwa śledczego: 1/ „Podobno była piękna” – tekst historyczny Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego („Gazeta Wyborcza Bydgoszcz) opisujący, jak dzieci-ofiary szalonej polskiej Cyganki trafiły do książek o ukraińskim ludobójstwie jako ofiary banderowców. 2/ „Lekoman polski” – rozmowa Zbigniewa Domaszewicza i Piotra Miączyńskiego („Gazeta Wyborcza”) z farmaceutą i lobbystą Stanisławem Piechulą o tym, jak dzięki oszustwom i lekomanii wśród Polaków kręci się biznes farmaceutyczny. 3/ „Dni Bartka były policzone” – rozmowa Sławomira Zagórskiego („Gazeta Wyborcza”) z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem na temat zasadności przeprowadzania eksperymentów medycznych, gdy mogą uratować życie. 4/ Cykl tekstów o Indiach Macieja Kuźmicza i Vadima Makarenki („Gazeta Wyborcza”) wyjaśniający mechanizmy szybkiego rozwoju gospodarczego i technologicznego tego kraju, ale ukazujący też drugą stronę cudu gospodarczego. Więcej na stronie GrandPress.pl

(KRZ, 19.12.2007)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.