Zapisz się na:
Pressletter
Wydawca
Wydawca "Wprost" nie może sobie pozwolić na pismo bez reklam
Michał Kobosko, dyrektor polskiego biura Atlantic Council
2015-03-23

Wydawca "Wprost" próbuje na gwałt wrócić do najlepszego okresu w burzliwej historii tygodnika, gdy to pismo promowało poglądy związane z liberalizmem, gospodarką wolnorynkową, przedsiębiorczością, walką z biurokracją. Osoba Tomasza Wróblewskiego kojarzy się właśnie z taką działalnością, takim sposobem myślenia.

Sylwester Latkowski, dotychczasowy redaktor "Wprost", przyjmował zasadę, że jest także głównym piórem, autorem tygodnika. Nie sądzę, by Tomasz Wróblewski miał takie ambicje. Sądzę, że będzie budował zespół, w którym znajdą się renomowani, doświadczeni publicyści.

Opinii o tytule nie zmienia się w trakcie jednej nocy, czy w kilka tygodni. Myślę, ze teraz czytelnicy i reklamodawcy będą się uważnie przyglądali zmianom jakie zajdą we "Wprost". Na trudnym i konkurencyjnym rynku "Polityka" i "Newsweek Polska" - bezpośredni konkurenci "Wprost" - od kilku lat mają zdecydowanie wyższą sprzedaż. "Wprost" musi działać w takim kierunku, by zmniejszać dystans dzielący go od tych tygodników. To nie tylko zadanie redakcji, ale i wydawcy.

Sylwester Latkowski spozycjonował „Wprost” jako pismo żyjące z dziennikarstwa śledczego, z nagłaśniania różnej jakości afer dotyczących znanych ludzi. Takie przepoczwarzenie tygodnika pozwalało skokowo zwiększać sprzedaż – ale tylko tych numerów, które zawierały pikantne publikacje. Na dłuższą metę taki poziom sprzedaży był nie do utrzymania. On grawitacyjnie spadał do poziomu poniżej 50 tys. egz. A formuła pisma skandalizującego działa jak płachta na byka na znaczących reklamodawców. Praktycznie wydawca powinien zgodzić na to, że wydaje pismo bez reklam. W dzisiejszych realiach nikt nie może sobie na to pozwolić.

Nie ma ludzi niezastąpionych. Sam również miałem takie doświadczenia, gdy znalazłem się w redakcji "Newsweeka" zaraz po tym, gdy Tomasz Wróblewski odszedł z grupą kluczowych dziennikarzy do tworzącego się projektu "Polska The Times", a potem kiedy cały zespół "Wprost" przeniósł się z Tomaszem Lisem do "Newsweeka". To są sytuacje kryzysowe, ale do opanowania. Na rynku jest wielu dobrych dziennikarzy, którzy albo są bez pracy, albo czują się źle w swoich obecnych tytułach. Dla nich zatrudnienie w takim miejscu jak "Wprost" może być w dalszym ciągu wartościowe, atrakcyjne i opłacalne.Michał Kobosko
był redaktorem naczelnym "Wprost" przed Sylwestrem Latkowskim. Był też naczelnym "Newsweek Polska" i "Dziennika Gazeta Prawna". Obecnie jest dyrektorem polskiego biura think-tanku Atlantic Council i redaktorem Project Syndicate Polska.

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
To koniec pewnej epoki na polskim rynku
Marek Sowa, ekspert rynku mediów
Przejęcie TVN to dla Scripps mocne wejście do Europy Środkowo-Wschodniej
Izabella Wiley, dyrektor generalna A+E Networks Poland


< POPRZEDNIE 1234567891011
A A A


Inne opinieJedynki gazet

Gazeta Wyborcza

Przegląd mediów

W marketingowej krzyżówce

Partnerstwo, a nie rywalizacja — tylko w takim układzie można wygrać na cross marketingu

Red Bull kontra Biedronka: Walka o kolory

W świecie pełnym podróbek nie dziwi zastrzeganie znaku towarowego, czy receptury. Tymczasem RedBull uznał, że odbiorca identyfikuje jego napój także po kolorach użytych na opakowaniu. Dlatego, w celu monopolizacji użytego zestawienia barw, RedBull zarejestrował szereg wspólnotowych znaków towarowych.

Globalna ekspansja Netflixa, jako sposób na zakończenie walki z blokadami regionalnymi? Szkoda, że to tylko półprawda

Podczas premiery Netflixa w Australii, szefostwo serwisu wypowiedziało się na temat łamania blokad regionalnych poprzez VPN. Reed Hastings, CEO Netflixa, twierdzi, że ma sposób na walkę z „geohakerami”, którą jest po prostu globalna ekspansja. Szkoda, że to tylko półprawda.

Te marki "zaczepiają" nas w drodze, czyli o kampaniach digital Out-of-Home

Interaktywność, spersonalizowany komunikat, komunikacja w czasie rzeczywistym - to cechy powodujące, że digital Out-of-Home dostarcza nam coraz więcej przykładów ciekawych, kreatywnych realizacji zarówno za granicą jak i (co budujące!) na polskim rynku - pisze Michał Maciejewski, media planning & buying manager z Posterscope Poland.

Najnowszy numer

Okładka Press

Ludzie nie są nudni

Z reportażystą Filipem Springerem rozmawia Mariusz Kowalczyk.

Nasze debaty

Takie reklamy, jakie społeczeństwo

Klient, agencja, dom mediowy, medium – wszyscy są uczestnikami rynku zwanego reklamą. Ale mimo deklaracji o partnerstwie nie zawsze udaje im się grać do tej samej bramki

Wygrywają marki z pomysłem

O tym, jak dziennikarze i konsumenci wpływają na brandy i co zmieniły social media w pracy PR-owców, rozmawialiśmy w warszawskim hotelu Hilton przed ogłoszeniem wyników badania Top Marka

Lojalność jak religia

Prawdziwa lojalność to bliska relacja konsumenta z marką, w której cena produktu przestaje mieć znaczenie – podkreślają uczestnicy debaty zorganizowanej przez „Press” w siedzibie Diners Club International

Z przeszłości do przyszłości

O polskiej transformacji i roli, jaką odegrały w niej media, rozmawialiśmy podczas debaty zorganizowanej z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie

Pozytywnie o zdrowiu

O promocji zdrowego stylu życia rozmawialiśmy w debacie zorganizowanej w Centrum Olimpijskim w Warszawie

Początek drogi

Zrównoważony rozwój miast i regionów to wyzwanie, przed którym stoją samorządy i firmy.

Archiwum tekstówFreelinker

fotoreporter
webdesigner
Copyright 2015© Press sp. z o.o. sp.k.
Created by GoldenSubmarine