Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 30, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą opublikowania zmian w Dzienniku Ustaw. W wieczornych "Wiadomościach" TVP 1 Piotr Kraśko żegnając się z widzami powiedział "widzimy się dziś po raz ostatni", po chwili dodał, że "w tym roku".

Za uchwaleniem noweli głosowało 232 posłów (PiS oraz Paweł Kukiz i Kornel Morawiecki z Kukiz'15, jeden poseł PSL i jeden niezależny), przeciw było 152 posłów (PO, PSL, Nowoczesna), a 34 (33 z klubu Kukiz'15 i jeden z PSL) wstrzymało się od głosu.
Sejm zaakceptował poprawki zgłoszone do projektu przez klub PiS. Jedna z nich zobowiązuje ministra skarbu państwa do dostosowania statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdza nieważność tych przepisów statutów mediów, które są sprzeczne z nowelizacją.
Sejm odrzucił wnioski mniejszości, które w większości dotyczyły wykreślenia z projektu poszczególnych przepisów, lub wydłużenia jej okresu vacatio legis.
Przyjęta została poprawka zgłoszona przez Kukiz'15 mówiąca o tym, że "mała" ustawa medialna ma obowiązywać do końca czerwca 2016 roku. Do tego czasu ma być wprowadzona "duża" ustawa medialna obejmująca gruntowną reformę struktury prawno-organizacyjnej i sposobu finansowania mediów publicznych.
Nowelizacja oprócz wygaśnięcia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia zakłada m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie i odwoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".
Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović wyraziła w środę „głębokie zaniepokojenie" ustawą, która daje polskiemu  rządowi bezpośrednią kontrolę nad stanowiskami kierowniczymi w mediach publicznych”. „Ma żywotne znaczenie, żeby nadawcy publiczni byli strzeżeni przed wszelkimi próbami wpływu politycznego bądź komercyjnego. Obawiam się, że pospiesznie wprowadzane zmiany zagrożą podstawowym warunkom niezależności, obiektywizmu i bezstronności nadawców publicznych” – oświadczyła Mijatović.
„Odnotowałam ostrą krytykę tych planów ze strony społeczeństwa obywatelskiego, w tym Fundacji Helsińskiej i najnowszą, zawartą we wspólnym oświadczeniu Europejskiej Federacji Dziennikarzy, Europejskiej Unii Nadawców, Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich i Reporterów bez Granic. Wzywam polski rząd do wycofania tej propozycji” – oświadczyła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów.
Jak powiedział PAP wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański, procedowane przepisy nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami UE, ani nie odbiegają od dotychczasowego, politycznego mechanizmu wyboru władz mediów. "Po pierwsze jest to mechanizm polityczny, który od lat jest stosowany wobec polskich mediów publicznych, niezależnie od osłon i atrap budowanych przy okazji konkursów. Przez ostatnie kilka lat zawsze wychodziło tak, że w końcowym etapie tymi poszczególnymi mediami rządzili przedstawiciele PO, PSL i SLD, jakiego byśmy nie urządzili konkursu" - powiedział PAP Czabański. Dodał też, że obecna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest rozwiązaniem tymczasowym, "które prowadzi do całościowych przekształceń". "Chodzi o to, żeby władze spółek medialnych w obecnym ustroju przygotowały się do tego przekształcenia, i współpracowały przy nim. To bardzo delikatna materia i był to główny argument, który przeważył o tym pierwszym małym kroku, jakim jest ta nowelizacja" - dodał Czabański. (PAP, GK)
 

(30.12.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.