Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 28, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

99 chętnych na bezpłatny czas antenowy w kampanii referendalnej

(fot. Pixabay.com)

99 podmiotów wystąpiło do Państwowej Komisji Wyborczej o możliwość emitowania bezpłatnych audycji w mediach publicznych w kampanii przed referendum. Do wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła wydania odpowiednich zaświadczeń sześciu z nich.  

Spośród partii obecnych w Sejmie z wnioskiem do PKW nie wystąpiła tylko Mniejszość Niemiecka. Inne partie będące w parlamencie PKW uznała za podmioty uprawnione do prowadzenia kampanii. O zaświadczenie w PKW nie ubiegał się Ruch Kukiza. Miłosz Lodowski, rzecznik Ruchu Kukiza, poinformował w sobotę, że Ruch nie może się ubiegać o zaświadczenie, ponieważ na razie jest organizacją nieformalną, bez osobowości prawnej.
Wśród stowarzyszeń na liście mogących korzystać z bezpłatnych audycji w mediach publicznych znalazły się organizacje założone przez polityków, takie jak Instytut Myśli Państwowej - założony m.in. przez Kazimierza Marcinkiewicza i Romana Giertycha, Fundacja Wolność i Nadzieja kierowana przez Przemysława Wiplera oraz Stowarzyszenie Narodowe im. Romana Dmowskiego.
Prawo do bezpłatnego rozpowszechniania audycji referendalnych od 21 sierpnia będą miały organizacje, które otrzymają od PKW zaświadczenie. Na darmowy czas antenowy w tegorocznej kampanii referendalnej mogą liczyć partie polityczne, które otrzymały co najmniej 3 proc. poparcia w wyborach do Sejmu, koalicje partii politycznych z sześcioprocentowym poparciem, kluby posłów i senatorów, kluby parlamentarne. Stowarzyszenia i fundacje mają prawo do bezpłatnej kampanii w telewizji i radiu, ale tylko, jeśli zostały zarejestrowane co najmniej rok wcześniej. Ich cele statutowe muszą być związane z przedmiotem referendum. Chętni na darmowy czas antenowy musieli zgłosić się do Komisji najpóźniej na 40 dni przed referendum. Czas ten mija dzisiaj.
Referendum odbędzie się 6 września br. Zostaną w nim zadane pytania o poparcie dla wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, finansowanie partii politycznych z budżetu państwa i wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów podatkowych na korzyść podatnika.

(AMP, 28.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.