Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 30, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes TVP: Zmianę decyzji Krajowej Rady przyjmujemy z żalem

Juliusz Braun (Fot. Piotr Król)

Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej trzy z siedmiu miejsc dostanie Telewizja Polska. Resztę KRRiT rozdzieli w konkursie, bo zmieniła swoją decyzję z czerwca 2014.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchyliła swoją uchwałę z czerwca przyznającą cały MUX 8 telewizji publicznej. Gdy tamto rozwiązanie skrytykował rynek, regulator pulę miejsc dla TVP ograniczył do trzech, co oznacza, że telewizja publiczna może na MUX 8 umieścić trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) albo jeden SD i jeden HD. Mogą to być nowe stacje lub takie, na które TVP już ma koncesje; w grę wchodzi też TVP Polonia (nadaje bez koncesji, na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji). Na pewno nie będzie więc można przenieść na MUX 8 ani głównych anten, ani programów regionalnych. KRRiT postawiła też warunek, żeby najpóźniej po 30 dniach emisji poprzez MUX 8 kanały te zniknęły z MUX 1 lub MUX 3, jeśli są tam obecne.

- Zmianę decyzji Krajowej Rady przyjmujemy z żalem – komentuje prezes TVP Juliusz Braun. - Gdybyśmy mogli zagospodarować cały ósmy multipleks, pozwoliłoby to nam lepiej wypełniać obowiązki nadawcy publicznego, zarówno pod względem oferty programowej, jak i jakości technicznej – stwierdza. - Będziemy jednak musieli dostosować nasze plany do uzyskanego miejsca. Otwarta jest sprawa powrotu do koncepcji uruchomienia kanału TVP Dokument. Chcielibyśmy też nadawać kanał TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości, przeniesienie na MUX 8 ograniczyłoby jednak jego dostępność, więc może spróbujemy zrobić miejsce na TVP Kultura HD na trzecim multipleksie, przenosząc inne kanały z multipleksu trzeciego na ósmy – analizuje Juliusz Braun.

- Dobrze, że Krajowa Rada zmieniła zdanie, ale do zagospodarowania ósmego multipleksu droga jeszcze daleka – ocenia Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZPR SA.

Obecna uchwała KRRiT wiąże się z przetargiem na operatora MUX 8, który przeprowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej – wcześniej poddając sprawę kolejnym konsultacjom. Gdy UKE wyłoni operatora, KRRiT rozpisze konkurs na cztery kanały SD, które zajmą miejsca nieprzyznane TVP. Co ciekawe, nowa uchwała Krajowej Rady nie wyklucza z tego postępowania Telewizji Polskiej. - Teoretycznie start TVP w tym konkursie jest możliwy – przyznaje Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT. - Telewizja publiczna dostała już jednak na tyle dużo miejsca, że nie spodziewam się, żeby chcieli zawłaszczyć cały multipleks – dodaje.

Warunki programowe dla czterech kanałów na MUX 8 nie zostały jeszcze określone. - Naszą intencją jest dopełnienie oferty telewizji naziemnej. O szczegółach będziemy dopiero rozmawiać – informuje Graboś. - Moim zdaniem ważniejsze jest wzbogacenie oferty programowej niż podnoszenie już nadających kanałów do jakości HD. Jestem przekonany, że na rynku znajdzie się jeszcze miejsce dla nowych kanałów – podkreśla.

Tego przekonania nie dzieli Dariusz Dąbski, prezes i właściciel Telewizji Puls. - Rynek jest już mocno nasycony i nie udźwignie zbyt wielu kanałów, szczególnie jeśli mieliby je uruchamiać nowi nadawcy, niemający doświadczenia i know-how – stwierdza Dariusz Dąbski. Pierwotnie nadawca chciał na MUX 8 umieścić swój kanał TV Puls HD. Ta stacja na MUX 2 jest dostępna tylko w standardowej rozdzielczości, wersję HD wprowadzono zaś do kablówek. - W razie potrzeby jesteśmy jednak gotowi uruchomić trzecią stację w standardowej rozdzielczości – mówi Dąbski.

Zbigniewa Benbenka niepokoi kwestia operatora MUX 8. - To jest bardzo dziwna i dotychczas niepraktykowana sytuacja operatora półaktywnego – stwierdza Benbenek. Operator wyłoniony przez UKE dostanie bowiem rezerwację częstotliwości, co wskazuje na aktywność, ale kanały wybierze mu KRRiT, a to cecha operatora pasywnego. - Nadawcy, którzy dostaną koncesje na ósmy multipleks, będą wobec operatora w słabszej pozycji negocjacyjnej, niż było to przy poprzednich multipleksach, gdy to my mieliśmy rezerwację częstotliwości – wskazuje Benbenek. Dlatego z decyzją o zaangażowaniu się w konkurs na MUX 8 poczeka, aż wyjaśni się kwestia operatora. - Wysokość oczekiwanych przez niego opłat będzie ważnym elementem biznesplanu – mówi Zbigniew Benbenek.

Zgodnie z uchwałą KRRiT kanały na MUX 8 będą dla odbiorców bezpłatne. - To ryzykowna decyzja, gdyż grozi uszczupleniem budżetów na produkcję telewizyjną wysokiej jakości. Stacji o jednoprocentowym udziale w rynku nie będzie na nią stać - komentuje Andrzej Zarębski, ekspert rynku mediów i członek rady nadzorczej Polskiego Operatora Telewizyjnego (POT), spółki, którą Grupy Polsat i TVN powołały do prowadzenia cyfrowej emisji naziemnej. - Jednym z impulsów do wznowienia działalności POT była perspektywa udziału w konkursie na operatora MUX 8 – przyznaje Zarębski. - Decyzja o starcie wymaga jednak jeszcze dokładnej analizy sytuacji – zastrzega.

(RUT, 30.10.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.