Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 11, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVN, ”Gazeta Wyborcza”, RMF FM i Onet.pl to Media 25-lecia

(Fot. Piotr Król/Press)

Podczas gali Grand Press zostały przyznane nagrody Media 25-lecia. Otrzymały je redakcje, które wniosły największy wkład w rozwój wolnych mediów i dzięki którym polskie dziennikarstwo stało się zawodowe, profesjonalne, a także rozwinięte technologicznie.

Laureatów redakcja "Press" wybrała spośród czterech grup mediów. W kategorii Prasa wygrała "Gazeta Wyborcza". Założona, by wesprzeć „Solidarność” w wyborach 1989 roku, sama stała się symbolem czerwcowego zwycięstwa i synonimem sukcesu w mediach. Od pierwszego numeru nadawała ton w debacie publicznej i weszła do międzynarodowej ligi opiniotwórczych gazet. Do największych zasług „Wyborczej” należy stworzenie młodej polskiej szkoły reportażu. Jej wydawca Agora SA to dziś multimedialny koncern rozwijający dobrej jakości dziennikarski kontent w różnych kanałach komunikacji. Od początku konkursu dziennikarze „Gazety Wyborczej” zdobyli 35 nagród Grand Press - najwięcej spośród wszystkich redakcji, a pięciu z nich zostało wybranych Dziennikarzami Roku.

W kategorii telewizja Medium 25-lecia został TVN. Założona w 1997 roku przez Mariusza Waltera i Jana Wejcherta telewizja TVN zmieniła nie tylko polski rynek telewizyjny, ale przede wszystkim dziennikarstwo telewizyjne. Program informacyjny „Fakty” ustanowił nowy standard prezentowania newsów, do którego konkurenci starali się potem równać. Obok wprowadzania nowych rozrywkowych formatów telewizyjnych, TVN postawił na dziennikarstwo - informacyjne, interwencyjne i śledcze. Stał się kuźnią talentów. Programy „Uwaga!” i „Superwizjer” to dziś wizytówka dziennikarstwa śledczego w polskiej telewizji. Z TVN pochodzi aż sześciu Dziennikarzy Roku. Od początku konkursu Grand Press reporterzy tej stacji zdobyli czternaście nagród - za: newsy, dziennikarstwo specjalistyczne, śledcze i za reportaże.

W kategorii Radio zwyciężył RMF FM. To pierwsze komercyjne radio w Polsce - nadaje od 15 stycznia 1990 roku. Rozgłośnię wymyślił i założył Stanisław Tyczyński, prezes Krakowskiej Fundacji Komunikacji Społecznej. RMF FM szybko wypracowało własny styl nowoczesnych radiowych informacji - nadawanych nie tylko ze studia, ale z centrum wydarzeń. Rozgłośnia, stawiając na szybką i rzetelną informację, stała się prawdziwym wyzwaniem dla konkurencji. Dysponowała nowoczesnymi wozami satelitarnymi, a nawet śmigłowcem, błyskawiczne łączyła się na żywo z każdym miejscem w Polsce i dostosowywała ramówkę do gorących wydarzeń. Od kilkunastu lat RMF FM jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku radiowego. Od 2006 roku stacja należy do Grupy Bauer. Dziennikarze RMF FM byli laureatami nagród Grand Press w kategorii News.

W kategorii Internet wygrał Onet. Powstał w 1996 roku w Krakowie za pieniądze Romana Kluski, którego do rewolucji internetowej przekonał sam Bill Gates. Z katalogu stron WWW szybko przekształcił się w medium komunikacyjno-informacyjne i przewrócił do góry nogami internetowy porządek medialny nad Wisłą. Równo z końcem ubiegłego wieku stał się najpopularniejszą stroną internetową w kraju. Od tego czasu dał się wyprzedzić wyłącznie światowym gigantom: Google, YouTube i Facebookowi. Konsekwentnie poszerzając ofertę, zaczął Polakom zastępować tradycyjne media: prasę, radio i telewizję. Za pośrednictwem Onetu wielu dziennikarzy i publicystów zyskuje dotarcie do armii czytelników, o jakiej dotychczas mogli tylko marzyć. Największy polski portal pokazał, co naprawdę oznacza multimedialność.

GK

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.