Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 31, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Etyki Mediów milczy, bo przestanie działać w dotychczasowej formule

Kadencja Rady Etyki Mediów wygasła w maju, nowego składu wciąż nie wybrano. Taka REM jak dotychczas przestanie bowiem istnieć - we wrześniu ma powstać Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich, które wybierze nowy skład Rady i stworzy nową formułę jej działania.

Ostatnie oświadczenie Rada Etyki Mediów wydała w listopadzie ub.r. Od tamtej pory nie zabrała głosu w żadnej sprawie ważnej dla środowiska. VI kadencja REM, której przewodniczy Ryszard Bańkowicz, wygasła bowiem w maju. - Członkowie Rady Etyki Mediów sami zdecydowali o przedłużeniu kadencji do czasu powołania nowej Rady. Wybierze ją Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich, które zastąpi Konferencję Mediów Polskich. Pracujemy właśnie nad statutem Stowarzyszenia, który może skłonić do powrotu byłych członków Konferencji. Zależy nam, żeby to Stowarzyszenie było reprezentatywne dla środowiska mediów – informuje Andrzej Maślankiewicz, sekretarz generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, które od ub.r. przewodniczy Konferencji Mediów Polskich. A to właśnie KMP powoływała dotychczas REM.
Przewodniczenie KMP jest rotacyjne. SDRP zastąpiło TVP, gdy ta w listopadzie ub.r. wystąpiła z KMP, zarzucając jej niewypełnianie swojej roli, m.in. brak reakcji na niepłacenie dziennikarzom honorariów przez niektóre rozgłośnie i na bezprawne korzystanie z sygnału TVP przez niektóre platformy cyfrowe. Wkrótce potem z KMP wycofały się Polskie Radio SA i Telewizja Polsat, a pod koniec grudnia 2013 roku także Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Obecnie w skład KMP wchodzą: Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych, Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Agencja Prasowa, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu, Syndykat Dziennikarzy Polskich, Związek Zawodowy Dziennikarzy, Związek Zawodowy Dziennikarzy Radia i Telewizji, Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich "Wizja", Stowarzyszenie Prasy Lokalnej. Wewnętrzne problemy KMP spowodowały, że i Rada Etyki Mediów straciła swą pozycję, do czego przyczyniły się też jej kontrowersyjne oświadczenia.   
- Uznaliśmy, że dotychczasowa formuła Rady Etyki Mediów się wyczerpała - potwierdza Andrzej Maślankiewicz. - Ideą powołania Stowarzyszenia Konferencji Mediów Polskich jest ratowanie Rady, która nadal powinna istnieć, ale w nowej odsłonie. Jest potrzebna, cały czas napływają do niej pisma – dodaje. W skład SKMP mają wejść członkowie rzeczywiści i członkowie wspierający. Członkiem rzeczywistym nie będzie mogła być już Polska Agencja Prasowa, bo prawo zabrania jej jako instytucji o celu zarobkowym członkostwa w stowarzyszeniach. SKMP i REM mają uzyskać osobowości prawne. - Chcemy wykluczyć sytuację, że odpowiedzialność prawna spadała na członków Rady Etyki Mediów. Taką odpowiedzialność powinna ponosić Rada jako instytucja – wyjaśnia Maślankiewicz.
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" (kiedyś brał udział w pracach KMP), uważa, że Rada Etyki Mediów jest potrzebna polskim mediom. - Jest nawet bardziej potrzebna niż kiedyś. Problem tylko w tym, żeby była reprezentatywna dla środowiska. Media powinny mieć autorytety, które rozstrzygają wątpliwości – tłumaczy.
W autorytet REM wątpi Bertold Kittel, dziennikarz śledczy "Uwagi!" TVN, który pod koniec ub.r. razem z Anną Marszałek wygrał proces cywilny z REM (zarzuciła im, że w tekście w "Rzeczpospolitej" doprowadzili do kompromitacji dziennikarstwa śledczego). - W swojej dotychczasowej działalności Rada Etyki Mediów wykazała się nierzetelnością i brakiem obiektywizmu, czyli tym, co sama miała zwalczać. Nie miała możliwości sprawdzania, czy zarzuty wobec dziennikarzy są zasadne, więc wydawała oświadczenia na podstawie niejasnych przesłanek. Choć wygrałem z nią w sądzie, dotychczas mnie nie przeprosiła, choć nakazał jej to sąd. Może powinna zmienić nazwę na Radę Autorytetów, bo przecież środowisko dziennikarskie potrzebuje autorytetów – ironizuje Kittel.

(MW, 31.07.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.