Serwis o mediach i reklamie

O nas Pressletter

Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 19, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Stanley Greene. Miał przewodniczyć jury Grand Press Photo

Stanley Greene (fot. Sarah Shatz)

19 maja w Paryżu zmarł Stanley Green, znakomity fotograf agencji NOOR, który w styczniu 2017 przyjął rolę przewodniczącego jury Grand Press Photo. W dniu, w którym miał przylecieć do Polski trafił do szpitala. W jury GPP zastąpił go jego agencyjny kolega Francesco Zizola.

Ostatni raz publicznie Stanley Greene wystąpił na tegorocznej gali World Press Photo - jego pokaz był niesamowitą lekcją fotografii prasowej i tego, czym jest zawód fotoreportera. - Zrobił na wszystkich uczestnikach gali ogromnie wrażenie - mówi Maria Mann, członkini jury Grand Press Photo 2017. Na wieść o śmierci Greene na swoim facebookowym profilu napisała: "We were blessed with this precious gift from Stanley Greene" (Cenny dar Stanley'a Greene'a był dla nas błogosławieństwem).

Stanley Greene urodził się w 1949 roku w Nowym Jorku. Rodzice podarowali mu aparat, gdy miał 11 lat. Jako nastolatek był członkiem Czarnych Panter i aktywistą przeciwko wojnie w Wietnamie. We wczesnych latach swojej kariery dał się poznać jako autor "Zachodniego frontu", unikalnej dokumentacji punkowej sceny w latach 70. i 80. w San Francisco. Spotkania z przyjacielem W. Eugene'em Smithem spowodowały, że zainteresował się fotodziennikarstwem i rozpoczął studia fotograficzne. Zawodowo zaczął od fotografowania dla magazynów, pracował jako fotoreporter dla "New York Newsday".

W 1986 roku przeprowadził się do Paryża. Zaczął dokumentować wydarzenia na świecie: m.in. upadek muru berlińskiego, upadek komunizmu i Związku Radzieckiego. Był jedynym zachodnim fotoreporterem, który relacjonował pucz w Moskwie w 1993 roku. Greene był potem m.in. w Sudanie Południowym, by dla francuskiego "Globe Hebdo" fotografować wojnę i klęskę głodu; pojechał do Bhopalu w Indiach, by zrobić raport o następstwach zatrucia gazem Union Carbide. W 1994 roku został zaproszony przez Lekarzy bez Granic, by dokumentować ich wysiłki mające na celu zapobieżenie epidemii cholery w Rwandzie i Zairze. Dokumentował także wojny w Górskim Karabachu, Iraku, Sudanie, Darfurze, Afganistanie, Kaszmirze, Libanie.

Od 1991 do 2007 roku był członkiem paryskiej Agence Vu. Od 1993 roku pracował w Moskwie dla francuskiego dziennika "Libération", tygodników "Paris Match", "Time", "The New York Times Magazine", "Newsweek", "Le Nouvelle Observateur" i innych. Od 1994 do 2001 roku dokumentował konflikt w Czeczenii - te zdjęcia przyniosły mu szczególne uznanie. Część prac Greene'a została opublikowana w książce "Dans Les Montagnes Ou Vivent Les Aigles" (1995). On sam jest autorem albumu "Otwarta rana: Czeczenia 1994–2003" (2003), a także książki "Czarny paszport" (2010). W 2007 roku Greene dołączył do NOOR Agency.

Stanley Greene należy do utytułowanych fotoreporterów. Otrzymał pięć nagród w konkursie World Press Photo, jest laureatem nagrody W. Eugene'a Smitha i nagrody Alicii Patterson, jak też nagrody PIPAK (International Albert Kahn Planet) i innych.

(RG, 19.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: fotografia prasowa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 20, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Adamczyk za Błaszczak redaktorem prowadzącym "Nieruchomości" w "Rzeczpospolitej"

fot. pixabay.com

Grażyna Błaszczak, redaktor prowadząca dodatek ”Nieruchomości” w ”Rzeczpospolitej” (Gremi Media), rozstaje się z tytułem. Zastąpi ją Tomasz Adamczyk.

Grażyna Błaszczak, redaktor prowadząca dodatek ”Nieruchomości” w ”Rzeczpospolitej” (Gremi Media), rozstaje się z tytułem. Zastąpi ją Tomasz Adamczyk.

Grażyna Błaszczak do ”Rzeczpospolitej” trafiła w 2001 roku. Prowadziła wydanie papierowe ”Nieruchomości” i serwis branżowy Nieruchomosci.rp.pl. Wcześniej była m.in. dziennikarką ”Życia Warszawy” i ”Expressu Wieczornego”.
Od poniedziałek 22 maja funkcję redaktora prowadzącego "Nieruchomości" obejmie Tomasz Adamczyk, dotychczas redaktor ”Rzeczpospolitej” w dziale ekonomia. Będzie łączył obie funkcje.
Tomasz Adamczyk wcześniej był m.in. dyrektorem programowym Superstacji, wiceszefem ”Wiadomości TVP 1” zastępcą szef działu krajowego dziennika ”Polska” (Polskapresse), szefem działu krajowego ”Dziennika” (wtedy Axel Springer Polska) i wydawcą ”Wydarzeń” w Polsacie.

(KOZ, 20.05.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo