Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 16, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP i Polskie Radio nie muszą się spieszyć z poszerzeniem zarządów

(fot. freerangestock.com)

Rady nadzorcze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia mogą nie rozpisywać konkursów uzupełniających składy zarządów spółek. Wczoraj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w wydanym stanowisku negatywnie oceniła przebieg konkursu na władze publicznej telewizji.

KRRiT we wtorek zdecydowała o powołaniu wskazanych przez rady nadzorcze: do zarządu TVP prezesa Janusza Daszczyńskiego, a do zarządu Polskiego Radia – prezesa Andrzeja Siezieniewskiego i Henryka Cicheckiego.
Wnioski rady nadzorczej TVP o powołanie Wiesława Roli oraz Mariana Zalewskiego i rady nadzorczej Polskiego Radia o powołanie Jolanty Wiśniewskiej do zarządu Polskiego Radia nie uzyskały wymaganej większości podczas głosowania w KRRiT.
– Nie musimy ogłaszać konkursu, ponieważ w statucie Polskiego Radia jest zapisane, że zarząd może liczyć od jednej do trzech osób – wyjaśnia prof. Janusz Adamowski, przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia. Czy będzie za konkursem uzupełniającym, czy za pozostawieniem zarządu liczącego dwie osoby? – Chyba byłbym zwolennikiem dwuosobowego zarządu. Raczej za taką opcją będę się opowiadał. Ale większość zadecyduje – odpowiada.
Rada nadzorcza Polskiego Radia o tym, czy rozpisywać konkurs, dyskutować będzie na posiedzeniu, które odbędzie się w prawdopodobnie w ostatnim tygodniu lipca.
Także w TVP mogą zdecydować się nie uzupełniać składu i pozostać przy jednoosobowym zarządzie. ”Ta decyzja pozwala na ponowne przyjrzenie się konkursowi. Miałem wątpliwości co do jego przebiegu. Widzę wiele rozwiązań, łącznie z tym, że może powinniśmy rozważyć zarząd jednoosobowy” – komentował we wtorek wieczorem decyzję KRRiT Leszek Rowicki, wiceprzewodniczący rady programowej TVP.
Statut TVP, podobnie jak Polskiego Radia, przewiduje, że zarząd tworzą od jednej do trzech osób. – Rozporządzenie Krajowej Rady dotyczące konkursów do zarządów mediów publicznych nie rozstrzyga w żaden sposób, jak należy postąpić w sytuacji zanegowania wyboru. Istnieje pewna swoboda decyzji – mówi Leszek Rowicki.
Rada nadzorcza TVP zaplanowała najbliższe posiedzenie na drugą połowę sierpnia, choć w sytuacji nadzwyczajnej może spotkać się jeszcze w lipcu. Dopiero na posiedzeniu zdecyduje, czy rozpisze uzupełniający konkurs, czy nie.
Nowe kadencje zarządów TVP i Polskiego Radia rozpoczną się z dniem następującym po dniu odbycia walnych zgromadzeń. Minister skarbu ogłosił przerwę w walnych do 28 lipca br. – Mamy prezesa wybranego i zaakceptowanego. Nawet jak dotychczasowy zarząd zakończy pracę, jest nowy prezes i nie ma problemu, by spółka normalnie funkcjonowała – tłumaczy Leszek Rowicki. To samo dotyczy Polskiego Radia, w którym powołano prezesa i członka zarządu.
KRRiT w wydanym wczoraj komunikacie poinformowała, że rada nadzorcza TVP jako jedyna odmówiła regulatorowi wglądu w dokumentację konkursową. ”Z uwagi na ustawową zasadę jawności przeprowadzania konkursów do organów zarządczych w publicznej radiofonii i telewizji, dostęp do dokumentacji nie powinien być ograniczany” – stwierdził regulator.
Krajowa Rada wyjaśniła, że ”nie mając dostępu w szczególności do protokołów z obrad Rady Nadzorczej TVP i dokumentacji konkursowej złożonej przez kandydatów dopuszczonych do drugiego i trzeciego etapu postępowania, a także do stanowisk zajętych w związku ze skargami, które wpłynęły w trakcie prowadzenia procedury, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła wnikliwą analizę dokumentacji, której fragmentarycznego wyboru dokonała Rada Nadzorcza, w tym przede wszystkim uchwał podejmowanych na wcześniejszych etapach procedury konkursowej, uchwały o rozstrzygnięciu konkursu wraz z wnioskiem o powołanie wyłonionych kandydatów, głosów odrębnych złożonych przez wiceprzewodniczącego i członka rady nadzorczej Telewizji Polskiej”.
KRRiT ”po wnikliwej analizie posiadanych dokumentów i szczegółowej dyskusji KRRiT” podjęła decyzję o powołaniu prezesa TVP, która jest ”wyrazem uznania dla kwalifikacji kandydata i spełnienia ustawowych kryteriów”. W przypadku Polskiego Radia KRRiT uznała rekomendacje rady nadzorczej udzielone Andrzejowi Siezieniewskiemu, wysoko oceniając "kompetencje i dotychczasowe umiejętności menedżerskie prezesa", a także przedstawioną w trakcie konkursu wizję rozwoju Polskiego Radia. Podobnie wysoko KRRiT oceniła zaangażowanie i realizację przez Henryka Cicheckiego ”wyzwań stojących przed Polskim Radiem”.

(KOZ, 16.07.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.