Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 21, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związek montażystów skarży do premiera, że TVP łamie ustawę radiofonii i telewizji

Związek Zawodowy Montażystów złożył do premiera rządu Donalda Tuska skargę na to, że przeprowadzony w Telewizji Polskiej outsourcing narusza ustawę o radiofonii i telewizji.

1 lipca TVP przeniosła do firmy zewnętrznej 411 swoich pracowników, w tym wszystkich montażystów. Są teraz zatrudnieni w firmie LeasingTeam, która realizuje dla telewizji zadania dziennikarskie i montażowe oraz dotyczące grafiki i charakteryzacji. Związkowcy uważają, że outsourcing doprowadził do wydzielenia z TVP zadań, które na telewizję publiczną nakłada ustawa o radiofonii i telewizji. Złożyli więc do premiera skargę na "nienależyte wykonywanie zadań oraz naruszenie praworządności" przez ministra skarbu (TVP jest spółką Skarbu Państwa).
W piśmie do premiera związek montażystów sugeruje też zbadanie, czy po przekazaniu na zewnątrz zadań montażu materiałów telewizyjnych TVP nadal jest nadawcą, bo zgodnie z ustawą nadawca "tworzy i zestawia" program.
Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki zapewnia, że proces wydzielenia części zadań i funkcji poza strukturę TVP nie jest sprzeczny z ustawą rtv. - Telewizja Polska w dalszym ciągu będzie tworzyć i rozpowszechniać ogólnokrajowe i regionalne programy telewizyjne zgodne z pełnioną misją publiczną - zapewnia. - Dla zagwarantowania Telewizji Polskiej realizacji jej misji, jako nadawcy publicznemu, i warunków do realizacji zadań na najwyższym poziomie, wprowadzono wewnętrzne regulacje zabezpieczające właściwą realizację zadań ustawowych – dodaje, nie precyzując jednak, co to za regulacje.
Wcześniej zarzuty o niezgodność outsourcingu z obowiązującym prawem wysuwali związkowcy z Wizji – uważali, że złamano kodeks pracy. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosił TVP na początku lipca minister pracy. Prezes TVP Juliusz Braun wydał wtedy oświadczenie, podkreślając, że przy outsourcingu "w pełni legalnie zastosowano" art. 23(1) Kodeksu pracy, mówiący o przejściu zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, ponieważ "podstawą reorganizacji pozostaje wydzielenie części zadań i funkcji wykonawczej (dziennikarskiej, montażu, charakteryzacji i grafiki komputerowej w 22 jednostkach organizacyjnych) poza strukturę TVP".

(RUT, 21.08.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.