Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 29, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Siatkówka na liście wydarzeń z obowiązkową transmisją otwartą dopiero za rok

(fot. Archiwum)

Siatkarski mundial znajdzie się na liście wydarzeń, których transmisje trzeba będzie nadawać w bezpłatnej telewizji ogólnopolskiej. Lista zacznie jednak obowiązywać najwcześniej pod koniec 2015 roku, a więc po tegorocznych mistrzostwach, które Polsat może pokazać w kanałach kodowanych.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji "wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym", które pokazujące je stacje muszą transmitować na ogólnopolskiej antenie otwartej, to: letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej (mecze reprezentacji Polski w ramach tych imprez - w tym eliminacyjne), inne oficjalne rozgrywki reprezentacji Polski w piłce nożnej i mecze polskich klubów w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA.
Określenie kolejnych wydarzeń, które trzeba bezpłatnie udostępniać szerokiej widowni, ustawodawca zostawił Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Regulator dwukrotnie – w 2012 i 2013 roku – przeprowadził w tej sprawie konsultacje społeczne i przygotował rozporządzenie, które lada dzień przekaże do Komisji Europejskiej (treść dokumentu została już wstępnie z Komisją uzgodniona). Jak się dowiedział „Presserwis”, na przygotowanej przez KRRiT liście wydarzeń z obowiązkową transmisją otwartą są półfinały i finały oraz mecze z udziałem Polaków (w tym eliminacyjne) mistrzostw świata i Europy w siatkówce kobiet i mężczyzn. To ważne w kontekście zaczynającego się w Polsce 30 sierpnia siatkarskiego mundialu, do którego prawa ma Polsat. Jak już informowaliśmy, stacja deklaruje, że chce mecze Polaków transmitować w kanale otwartym, ale uzależnia to od pozyskania sponsorów. Gdyby rozporządzenie KRRiT już obowiązywało, Polsat nie miałby wyjścia – płatny model transmisji nie wchodziłby w grę. W obecnej sytuacji prawnej Polsat może zakodować całe mistrzostwa. Nowe przepisy nie wejdą bowiem w życie szybciej niż za 15 miesięcy. Komisja Europejska ma na notyfikację rozporządzenia trzy miesiące. Potem zostanie ono opublikowane, lecz wejdzie w życie dopiero po 12 miesiącach od ogłoszenia, czyli pod koniec 2015 roku. - Tak długie vacatio legis to zalecenie Komisji Europejskiej wynikające z troski o ochronę praw nabytych – wyjaśnia Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa KRRiT.
Nowe rozporządzenie zmieni sytuację nie tylko w odniesieniu do transmisji imprez siatkarskich (oprócz mistrzostw obowiązek transmisji otwartej będzie dotyczył również rozgrywanych w Polsce zawodów Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn). Na liście KRRiT znalazły się też: piłka ręczna mężczyzn (półfinały i finały mistrzostw świata i Europy oraz wszystkie mecze Polaków), mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet, mistrzostwa świata w lekkoatletyce oraz mecze polskich tenisistów i tenisistek na turniejach wielkoszlemowych (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open). Transmisja tych wydarzeń będzie mogła być prowadzana w kanale płatnym tylko wtedy, gdy równocześnie będzie ona pokazywana na antenie otwartej albo jeśli żaden nadawca telewizji otwartej nie będzie chciał takiej transmisji emitować. Na ten ostatni przepis powoływali się operatorzy telewizji płatnej, którzy w 2012 roku transmitowali w pay-per-view pierwsze dwa mecze polskich piłkarzy w eliminacjach do mundialu 2014. Mecze z Czarnogórą i Mołdawią (za 20 zł) pokazywał wtedy Cyfrowy Polsat i sieci kablowe: UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, Toya i Inea.

(RUT, 29.07.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.