Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 26, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ósmy multipleks dla telewizji publicznej, zagrozi pozycji Polsatu i TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej powinny się znaleźć programy Telewizji Polskiej. Ma to osłabić pozycję Grupy Polsat i Grupy TVN.

- Polsat i TVN to obecnie najwięksi nadawcy, dominujący nad resztą, w tym nad telewizją publiczną. Wybraliśmy takie rozwiązanie, które zwiększy konkurencyjność rynku – mówi wiceprzewodniczący KRRiT Witold Graboś.
Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady operator MUX 8 będzie mógł umieścić na multipleksie wyłącznie kanały TVP. Mają być one nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD) i posiadać koncesję. Ten drugi warunek wyklucza stacje wymienione w ustawie o radiofonii i telewizji (TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna i TVP Polonia). Na MUX 8 będą mogły trafić zarówno kanały, które telewizja publiczna emituje obecnie z MUX 3 (przyznanego jej w całości), jak i nowe, na które nadawca dopiero uzyska koncesję. - W tej sytuacji nie mógłby więc na MUX 8 emigrować z MUX 1 kanał TVP ABC – zaznacza Graboś. Odbiór programów z MUX 8 ma być bezpłatny, tak jak w przypadku trzech już działających multipleksów telewizyjnych (czwarty, płatny multipleks – TV Mobilna – ma Grupa Polsat).
Swoją uchwałę KRRiT przesłała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, bo to on będzie prowadził konkurs na operatora MUX 8. Wcześniej jednak UKE ogłosi konsultacje warunków konkursowych. - Spodziewam się powszechnej krytyki rozwiązań przyjętych przez Krajową Radę – mówi Andrzej Zarębski, ekspert rynku mediów.
W końcu ub.r. wstępny zamiar zostania operatorem ósmego multipleksu (częstotliwości z zakresu 174-230 MHz) zgłosiło w UKE 17 podmiotów: Emitel, Agora, Alvernia Studios (spółka Stanisława Tyczyńskiego), BCast, Discovery Polska, Info-TV-FM (spółka Cyfrowego Polsatu), ITI Neovision, Kino Polska TV, Michał Winnicki Entertainment, Pressmedial, RDF2, Telestar, Telewizja Polska, TVR, TVS, Uplink Krzysztof Zagórski oraz ZPR (po terminie wpłynęły jeszcze zgłoszenia od Platformy Mediowej Point Group i Telewizji Puls).
- Decyzja Krajowej Rady jest bardzo zaskakująca, tym bardziej że nie przeprowadzono w tej sprawie żadnych konsultacji z rynkiem – komentuje Maciej Maciejowski, członek zarządu Grupy TVN (konsultacje planuje dopiero UKE). - Dla budowania wartościowej oferty naziemnej telewizji cyfrowej właściwe byłoby przeznaczenie wolnych multipleksów na kanały HD dotychczasowych nadawców DVB-T – stwierdza z kolei Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.
Jak mówi Witold Graboś, KRRiT rozważała taką możliwość, ale z wyłączeniem Polsatu i TVN jako beneficjentów. - Byłoby to jednak trudne do przeprowadzenia – ocenia Graboś. - Braliśmy też pod uwagę możliwość wzbogacenia oferty przez wprowadzenie na MUX 8 nowych kanałów mniejszych nadawców. To jednak nie wpłynęłoby znacząco na układ sił na rynku. Zwyciężyła więc koncepcja, by multipleks służył telewizji publicznej – mówi wiceprzewodniczący KRRiT.
Według Andrzeja Zarębskiego decyzja Krajowej Rady jest kontrowersyjna m.in. dlatego, że nie bardzo wiadomo, czy stanowi zachętę do uruchamiania przez TVP nowych kanałów, czy raczej ma podnieść jakość już emitowanych (HD). - W tym drugim przypadku można było jednak wykorzystać częstotliwości MUX 8 do umożliwienia emisji HD wszystkim nadawcom – wskazuje Zarębski. - Poza tym KRRiT przyjęła tę uchwałę, gdy kwestia finansowania telewizji publicznej wciąż czeka na uregulowanie – podkreśla Zarębski.
Czy TVP będzie stać na emitowanie kanałów HD z MUX 8? - Obecnie możemy tylko powiedzieć, że ze stanowiska KRRiT jesteśmy bardzo zadowoleni – odpowiada Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Szerzej i konkretniej nadawca publiczny wypowie się w tej kwestii dopiero po konsultacjach, które ma przeprowadzić UKE.
Czy KRRiT zmieni zdanie, jeżeli w konsultacjach wybrane przez nią rozwiązanie spotka się z krytyką? - Być może zmodyfikujemy wtedy nasze stanowisko – mówi wiceprzewodniczący KRRiT.

(RUT, 26.06.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.