Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 11, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nadawca RMF FM: KRRiT blokuje przedłużenie rozgłośni koncesji

Array

W trakcie toczącego się postępowania o udzieleniu RMF FM koncesji na kolejnych dziesięć lat, rozgłośnia znów staje w obliczu niesprawiedliwego traktowania przez KRRiT, obsadzoną, podobnie jak przed laty, nominatami PO, SLD i PSL, którzy próbują wykorzystać radio w toczącym się sporze politycznym - napisała w oświadczeniu spółka Radio Muzyka Fakty, nadawca radia. 

Koncesje RMF FM i Radia Zet są ważne do połowy 2018 roku. Zgodnie z przepisami o jej przedłużenie trzeba wystąpić rok przed wygaśnięciem. Nadawca RMF FM, podobnie jak Radia Zet, zwrócił się o to do KRRiT już teraz. KRRiT zgodziła się na przedłużenie koncesji Zetki 8 marca br. Decyzji ws. RMF FM regulator dotychczas nie podjął.
Spółka Radio Muzyka Fakty poinformowała, że postępowanie jest blokowane, a pretekstem dla tych działań jest rzekomo negatywny wynik monitoringu przeprowadzonego w lutym 2015 roku. Nadawca napisał, że nie był o nim informowany, a KRRiT nigdy z tego tytułu nie sformułowała w stosunku do rozgłośni żadnych zarzutów.
Z monitoringu przeprowadzonego przez KRRiT w dniach 9-15 lutego br. wynika, że nadawca nie wykonywał zapisów koncesji dot. audycji publicystycznych, rozrywkowych, edukacyjnych i poradniczych oraz literackich i form udramatyzowanych - programy te zajmowały mniej czasu niż rozgłośnia ma zapisane w koncesji.
”Mając na względzie przesłanki ustawowe stanowiące podstawę procesu rekoncesyjnego, dotychczasową działalność RMF FM, praktykę rekoncesyjną KRRiT oraz fakt podjęcia ostatnio przez KRRiT uchwały w sprawie rekoncesji dla bezpośredniego konkurenta naszej stacji - obstrukcyjne działania KRRiT traktujemy jako bezpodstawne i niemerytoryczne” - czytamy w oświadczeniu nadawcy RMF FM.
Spółka przypomina, że dotychczasowa praktyka KRRiT w zakresie rekoncesjonowania programów jednoznacznie wskazuje, że występujące w praktyce nadawczej okazjonalne uchybienia (o większej lub mniejszej wadze), często powiązane z licznymi karami, nie stanowiły przeszkody dla udzielenia koncesji na kolejny okres innym nadawcom radiowym i telewizyjnym, co zresztą odpowiada prawidłowej wykładni przepisów, a w szczególności przesłanki „rażącego naruszenia warunków ustawy lub koncesji”.
”Tymczasem w przypadku radia RMF FM, na które w całym okresie koncesjonowanej działalności nadawczej (tj. od roku 1994) nigdy nie została nałożona kara za łamanie ustawy czy koncesji, ani też nigdy nie została wydana decyzja Przewodniczącego KRRiT na podstawie art. 10 ust. 3 lub 4 ustawy o radiofonii i telewizji, powyższa zasada zdaje się nie mieć zastosowania” - stwierdza nadawca.
Spółka Radio Muzyka Fakty apeluje do KRRiT, by oceniała RMF FM ”w oparciu o takie same kryteria jak innych nadawców i nie blokowała radiu RMF FM przedłużenia koncesji, pozwalając najpopularniejszej stacji w Polsce skupić się na dostarczaniu słuchaczom rozrywki, muzyki i informacji”.
W oświadczeniu przypomniano, że w 2001 roku KRRiT bezprawnie ograniczyła prawo stacji do emisji programów lokalnych - od tego czasu sądy administracyjne wydały siedem wyroków wskazujących na bezprawność działań KRRiT. ”Ta sama KRRiT, zdominowana przez SLD i PSL, w latach 2001-2002 bezprawnie pozbawiła koncesji Radio Pro Kolor w Opolu, Pomorską Stację Radiową w Szczecinie, Radio BLUE FM w Krakowie. Jedynym uzasadnieniem tych bezprawnych działań był fakt współpracy tych stacji z RMF FM” - czytamy.
Radio domagało się odszkodowania za szkody wyrządzone RMF FM na skutek wprowadzonego przez KRRiT w 2001 roku zakazu rozszczepień programu.
Jak informowaliśmy, Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał przewodniczącego KRRiT do złożenia oświadczenia, w którym wyraża on ubolewanie za naruszenie dóbr osobistych nadawcy RMF FM. Dodatkowo sąd zasądził na rzecz RMF FM 83,2 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa.

KOZ

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.