Dział: RADIO

Dodano: Luty 24, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nadawca RMF FM wygrał w sądzie 83,2 mln zł odszkodowania za decyzje KRRiT

Przewodniczącym KRRiT w latach 1999–2003 był Juliusz Braun (fot. Newseria)

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do złożenia oświadczenia, w którym wyraża on ubolewanie za naruszenie dóbr osobistych nadawcy RMF FM. Dodatkowo sąd zasądził na rzecz RMF FM 83,2 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa - poinformowała wczoraj Grupa Bauer Media.

W pozwie wniesionym w 2003 roku przez ówczesny zarząd spółki i jej poprzednich właścicieli radio domagało się odszkodowania za szkody wyrządzone RMF FM na skutek wprowadzonego przez KRRiT w 2001 roku zakazu rozszczepień programu.
”Przedmiotem postępowania były także inne, bezprawne działania KRRiT podejmowane w latach 2001-2003 mające na celu ograniczenie czy wręcz uniemożliwienie spółce prowadzenia działalności” - podano w komunikacie.
W maju 2001 roku ówczesny przewodniczący KRRiT - Juliusz Braun - wydał radiu zakaz emitowania lokalnych pasm programowych. Wczoraj właściciel przypomniał, że w konsekwencji tych i kolejnych działań KRRiT ”z dnia na dzień pracę straciło ponad 200 pracowników radia, a spółka stanęła u progu bankructwa”.
W 2002 roku Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację nadawcy RMF FM, uznając, że nie było podstaw dla wprowadzenia zakazu emisji lokalnych pasm programowych. RMF FM wystąpiło na drogę postępowania cywilnego, wnosząc pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie. W komunikacie przypomniano, że pomimo wyroku NSA i wytoczonego powództwa KRRiT podtrzymywała zakaz w kolejnych decyzjach, a w tej sprawie administracyjnej zapadło siedem orzeczeń, w tym cztery wydane przez NSA.
W 2014 roku KRRiT wydała decyzję, w której przyznała, że nie jest władna do nałożenia na nadawcę zakazu zamieszczania lokalnych pasm programowych.
”Istotą tzw. rozszczepienia programu jest nadawanie w tym samym czasie audycji z tej samej grupy rodzajowej, różniących się jednak treścią. Skoro zgodnie z poglądem orzecznictwa treść audycji znajduje się jednak poza sferą koncesjonowania i organ nie ma prawnych możliwości zakazania nadawania audycji różniących się pod względem treści, to z cała pewnością organ, na gruncie art. 7 Konstytucji RP i art. 6 k.p.a., nie ma też możliwości zezwolenia na podejmowanie przez Skarżącą takich działań, ani ustanawiania w tym zakresie ograniczeń” - stwierdziła w 2014 roku KRRiT.
KRRiT zapowiedziała, że po doręczeniu uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie złożona zostanie apelacja.

(KOZ, 24.02.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.