Dział: RADIO

Dodano: Listopad 19, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio Hobby nadające prokremlowskie audycje straci koncesję

Radio Hobby nadaje od końca 2008 roku

Radio Hobby z Legionowa straci koncesję za nadawanie audycji Radia Sputnik – zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jak dowiedział się "Presserwis" powodem nie jest jednak szerzenie kremlowskiej propagandy, ale emisja programu, na który nadawca nie ma wpływu. KRRiT w obecnym składzie jeszcze nikomu nie odebrała koncesji radiowej. To pierwszy taki przypadek od siedmiu lat.

– Powodem naszej decyzji jest fakt odsprzedaży części pasma innemu podmiotowi. Mamy umowy, które to potwierdzają. W praktyce część programu była poza wymogami koncesjami, poza polskim prawem. Na to nie możemy pozwolić – wyjaśnia decyzję KRRiT jej wiceprzewodniczący Witold Graboś. – Mieliśmy życzliwy stosunek do słuchaczy tej rozgłośni i nadawcy, czekaliśmy, by zmienił coś w tej materii, ale nic się nie stało – dodaje Graboś.
– Rozumiem, dlaczego to się dzieje w tej chwili. Wiemy, kogo mamy u władzy, a PiS z Rosją nie będzie szedł ramię w ramię – mówi Tomasz Brzeziński, prezes Radia Hobby. - Przewidywałem, że ta decyzja wcześniej lub później zapadnie. Na pewno będziemy odwoływali się od niej do wszystkich możliwych instancji. To zamach na wolność słowa – dodaje Brzeziński.
KRRiT postępowanie o cofnięciu koncesji Radiu Hobby wszczęła 1 lipca br. Powodem było emitowanie programu innego nadawcy, na który to program na stacja nie miała wpływu. Chodzi o audycję Radia Sputnik, tworzoną po polsku przez państwowe rosyjskie radio. Programowi zarzuca się szerzenie kremlowskiej propagandy, choć monitoring KRRiT nie wykazał pod tym względem złamania prawa.
Radio Hobby godzinną audycję tworzoną przez rosyjskie radio emituje od 2011 roku. W grudniu ub.r. ówczesny prezes Radia Hobby Piotr Fogler mówił w TVN 24, że wpływy z nadawania programu Radia Sputnik (wcześniej Głos Rosji) stanowią jedną piątą budżetu jego stacji. Wiosną br. zastąpił go Tomasz Brzeziński, który zapowiedział, że audycja będzie nadal nadawana, bo "jesteśmy zobowiązani, by umowę wypełniać", a "jeśli zrezygnowalibyśmy z audycji, musiałbym zwolnić 9-10 osób”.
Nadawcy Radia Hobby przysługuje prawo wystąpienia do KRRiT o ponowne rozpatrzenie sprawy. Po uprawomocnieniu się decyzji Krajowa Rada ogłosi konkurs na częstotliwość odebraną nadawcy. Radio Hobby rozpoczęło nadawanie pod koniec 2008 roku. W jego zasięgu jest nie tylko Legionowo, ale i m.in. część Warszawy. O częstotliwość, którą otrzymała rozgłośnia, w konkursie KRRiT starali się również Piotr Ploch i Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie im. Charlesa Spencera Chaplina. Ploch chciał stworzyć w tym mieście Radio 7 – stację pod tą nazwą uruchomił w 2012 roku w Mławie, którą od Legionowa dzieli niespełna 90 kilometrów. Natomiast legionowski MOK planował Radio Legionowo 89,4 FM.
W ostatnich latach KRRiT nie odebrała koncesji radiowej żadnej rozgłośni, która emitowała program. Ostatnim takim przypadkiem było w 2008 roku cofnięcie koncesji Elżbiecie Czeremańskiej-Gocłowskiej, właścicielce Radia Eska Płock (miała podpisaną umowę franczyzową z Radiem Eska). Powodem tej decyzji, podjętej przez poprzedni skład KRRiT, była m.in. utrata kontroli nad wykonywaniem koncesji.

(KOZ, 19.11.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.