Dział: PRASA

Dodano: Marzec 18, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Członkowie rady programowej RDC odpierają zarzuty o cenzurowanie anteny

Przypomnijmy, że znana z feministycznych poglądów i krytyki patologii Kościoła Eliza Michalik została zwolniona z RDC. Twierdzi, że powodem były jej "wyraziste poglądy". Według "Gazety Wyborczej" naciski na dziennikarzy miała stosować rada programowa RDC.

Przypomnijmy, że znana z feministycznych poglądów i krytyki patologii Kościoła Eliza Michalik została zwolniona z RDC. Twierdzi, że powodem były jej "wyraziste poglądy". Według "Gazety Wyborczej" naciski na dziennikarzy miała stosować rada programowa RDC.
Prezes RDC Jolanta Kaczmarek: "Rada programowa pyta, ale nie cenzuruje programu stacji".
W związku ze stawianymi zarzutami swoje stanowisko upubliczniło czterech członków rady programowej RDC: Maria Szreder, Małgorzata Zakrzewska, Krzysztof Gogol i Jarosław Kozanecki. W sumie rada liczy 15 członków. Zaznaczają oni że przez cztery lata rada programowa RDC zatwierdziła wszystkie plany programowe proponowane przez zarząd bez jednego głosu sprzeciwu. W swoim stanowisku członkowie rady zaznaczają, że nie zajmują się polityką kadrową w stacji:
Rada Programowa nie zatrudnia i nie zwalnia pracowników „Radia dla Ciebie”. Nie sugeruje też Zarządowi kogo należałoby zatrudnić, a kogo zwolnić. Nie leży to w kompetencji Rady, więc próba sugerowania opinii publicznej, że ktoś (być może Rada Programowa) stoi za zwolnieniem np. Pani Redaktor Elizy Michalik jest nieprawdziwa. Członkowie Rady Programowej o nieprzedłużaniu współpracy z Panią Redaktor Michalik dowiedzieli się z mediów. Natomiast faktem jest, że w 2013 roku Pani Redaktor Eliza Michalik prowadziła piątkowe poranne pasmo pt. „Poranek RDC” i decyzją Zarządu i Redaktora Programowego stacji zaproponowano jej prowadzenie przedpołudniowej sobotniej audycji autorskiej pt. „Bez pudru”. Rada Programowa nie została wtedy poinformowana o powodach zmian, ani tym bardziej teraz o powodach rozstania się z dziennikarką. W ostatnich latach, z różnych powodów, stacja rozstawała się ze swoimi dotychczasowymi pracownikami i współpracownikami, np. z Pawłem Homą – Dyrektorem Programowym, Romanem Kurkiewiczem, Bogdanem Fabiańskim, Zbigniewem Wodeckim, Jerzym Rowińskim. Za każdym razem były to decyzje podejmowane suwerennie przez Zarząd lub zainteresowanych dziennikarzy. Rada Programowa nie wpływała na te decyzje i była tylko informowana o dokonanych zmianach personalnych.
Członkowie rady odnoszą się też do zarzutów o szczegółowe analizowanie audycji „Homolobby” Mike’a Urbaniaka i Macieja Nowaka.
Rada Programowa co jakiś czas (dwa, trzy razy w roku) zajmuje się omówieniem jednej cyklicznej audycji, bądź zestawu programów. W poprzednich latach w ten sam sposób Rada Programowa oceniała m. in. programy sportowe (serwisy informacyjne i magazyny), pasma programów regionalnych, programy muzyczne i literackie oraz programy publicystyczne. Jeden z członków Rady Programowej jest referentem i sprawozdawcą wysłuchanych audycji (od 3 do 10 odcinków), a pozostali członkowie zabierają głos w dyskusji wyrażając swoje poglądy na temat przedstawionej opinii i wysłuchanych programów. Za każdym razem (od 2011 roku) biuro Zarządu RDC przesyła na skrzynki mailowe członków Rady pliki dźwiękowe z programem, ponieważ czasami tak się zdarzało, że zarchiwizowane na stronie internetowej „Radia dla Ciebie” audycje były niepełne lub z powodów technicznych niedostępne. Żaden z członków Rady Programowej nie zgłaszał innego sposobu wysłuchiwania archiwalnych audycji. Program „Homolobby” jest nowością na antenie RDC i chyba nowością w rozgłośniach publicznych. Rada Programowa zatwierdzając, bez jednego głosu sprzeciwu, ramówkę na sezon 2014/2015 uznała, że jest to bardzo ciekawa propozycja audycji, której celem jest walka z uprzedzeniami oraz szerzenie tolerancji wobec osób o różnych orientacjach seksualnych. Rada Programowa na swoim posiedzeniu w dniu 9 lutego 2015 roku (a więc nie pod koniec lutego, jak twierdzi Pani Redaktor Ewa Siedlecka) zdecydowała, że na posiedzeniu w dniu 2 marca 2015 roku jeden z członków Rady przedstawi swoje refleksje na temat audycji „Homolobby”, a wszyscy członkowie Rady otrzymają za pośrednictwem poczty elektronicznej pliki z archiwalnym programami. Na posiedzeniu 2 marca 2015 roku Rada po dyskusji uznała, że poziom merytoryczny audycji „Homolobby” jest bardzo wysoki, prowadzący profesjonalnie moderują dyskusję na konkretny temat audycji, a sama idea tego programu okazała się jak najbardziej trafiona. (...) Otóż sprawa nie będzie dalej badana, gdyż definitywnie zakończono debatę na ten temat z bardzo jednoznacznymi i pozytywnymi dla audycji wnioskami.
Członkowie wyjaśniają też dlaczego zajmowali się audycją  Tomasza Stawiszyńskiego pt. „Niedziela filozofów”:
Na posiedzeniu Rady w dniu 13 stycznia 2014 roku jeden z członków Rady przedstawił swoje uwagi do audycji Pana Tomasza Stawiszyńskiego z dnia 8 grudnia 2013 roku, w której gościem był Pan Profesor Tadeusz Bartoś. Inicjator dyskusji zwrócił uwagę, że prowadzący nie przedstawił swojego gościa, dzięki czemu słuchacz mógłby łatwiej zrozumieć rozmowę i radykalne podejście do omawianej kwestii - gender. Zabrakło również zaproszenia innego gościa, który podjąłby polemikę nt. gender (cytat z protokołu posiedzenia Rady Programowej w dniu 13 stycznia 2014 roku).  Trzeba też wspomnieć, że bardzo wysoko oceniono umiejętności i profesjonalizm  Pana Redaktora Tomasza Stawiszyńskiego. W trakcie dyskusji inni członkowie Rady Programowej zgłosili zdania przeciwne do spostrzeżeń zgłaszającego wniosek o debatę na ten temat. Postanowiono przenieść dyskusję na kolejne posiedzenie. 3 lutego 2014 roku inicjator przedstawił projekt uchwały w tej sprawie. Uchwała, z negatywną oceną tej konkretnej audycji, po wymianie poglądów została przyjęta następującym stosunkiem głosów: 4 głosy za uchwałą, 3 głosy przeciw uchwale, 2 członków Rady wstrzymało się od głosu.

(18.03.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.