Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 18, 2014

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Media jednym głosem przeciwko akcji wymierzonej we "Wprost"

Ponowne wejście ABW, prokuratury, a potem także policji do redakcji "Wprost" w środę wieczorem, wywołało ogromne oburzenie mediów.

Gdy funkcjonariusze ABW po raz drugi zjawili się w redakcji "Wprost" i zażądali m.in. wydania laptopa redaktora naczelnego Sławomira Latkowskiego, redakcja odmówiła. Zaczęły się długie negocjacje: redakcja zaoferowała, że udostępni taśmy, ale zgodnie z prawem i nie w takich warunkach, jakie zaistniały. Na to się nie zgodzono. Sytuacja zrobiła się bardzo nerwowa – a jednocześnie protest przeciwko temu, co się dzieje we "Wprost" podniosły wszystkie media.
- Mamy do czyniena z tragedią. To brutalne łamanie niezależności dziennikarskiej, jestem przerażony – mówił w TVN 24 Konrad Piasecki z RMF FM. Monika Olejnik prowadziła specjalną „Kropkę nad i”, na koniec której wezwała wszystkich dziennikarzy, by wspierali redakcję „Wprost”. TVN 24 w czwartek wieczorem na żywo relacjonował, co się dzieje w redakcji – było tam też mnóstwo dziennikarzy innych mediów. Pytani przez prowadzącego serwis TVN 24 redaktorzy z mediów różnej opcji tym razem mówili jednym głosem: że postępowanie prokuratury w redakcji „Wprost” jest zamachem na wolność słowa. Zgodni byli też pytani prawnicy: prokuratura naruszyła prawo.
"Redakcja wydając nośniki pozwalające na zidentyfikowanie informatora złamałaby prawo" - komentuje Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”: - To sytuacja skandaliczna. Można mieć różne zastrzeżenia do redakcji „Wprost”, ale to jest akt dziwnej desperacji. Jeśli uważamy, że tajemnica dziennikarska nie istnieje, to niebawem powinna przestać istnieć tajemnica lekarska czy adwokacka. To sytuacja absolutnie aberracyjna.
- Jestem zszokowany tym, co widzę. Myślę, że jakiś zbiorowy sen przeżywamy – mówił Jacek Czarnecki z Radia Zet. - Nie akceptuję tego, żeby władza łamała prawo.
O sprawie piszą też zagraniczne media.

Zostawcie w spokoju dziennikarzy! - pisze Andrzej Skworz, redaktor naczelny "Press"

List dziennikarzy w solidarności z redakcją "Wprost"

(RG, 18.06.2014)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.