Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 14, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

IWP protestuje przeciwko projektowi zmian zasad inwigilacji

Sejmowa podkomisja ds. zasad inwigilacji zakończyła wczoraj wieczorem prace nad projektem posłów PiS. Przeciwko proponowanym zmianom protestuje Izba Wydawców Prasy, argumentując, że mogą one być zagrożeniem dla pracy dziennikarskiej. Przeciw zmianom występują też inne organizacje.

Projekt ma w założeniu wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji. Zakwestionowane przepisy przestaną obowiązywać 6 lutego br. Opozycja i wiele organizacji uważają, że projekt zmian oznacza swobodną inwigilację Internetu przez służby specjalne. 
Dzisiaj sprawozdaniem podkomisji ds. inwigilacji zajmie się komisja administracji i spraw wewnętrznych. Następnie sprawozdanie komisji ma rozpatrzyć Sejm.
Podkomisja przyjęła wszystkie poprawki rządu, w tym taką, że służby specjalne mogą pozyskiwać tylko te dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe, które nie stanowią treści danego przekazu. W przypadku tajemnicy dziennikarskiej sąd decydowałby, czy będą mogły być one wykorzystane w postępowaniu, czy też zniszczone. Podkomisja odrzuciła natomiast poprawki PO, m.in. ograniczające czas kontroli operacyjnej do roku, eliminujące możliwość sięgania po dane internetowe oraz zakładające, że po dane telekomunikacyjne sięga się, gdy inne metody okazały się nieskuteczne.
Projektem zmian zaniepokojona jest m.in. Izba Wydawców Prasy. "Jego przyjęcie – poprzez faktyczne ograniczenie dziennikarskiej tajemnicy zawodowej – może prowadzić do powstania narzędzia służącego łamaniu jednego z najważniejszych praw podstawowych, jakim jest wolność prasy" - możemy przeczytać w oświadczeniu IWP.
Przeciwko zmianom protestowały też inne organizacje. Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Panoptykon podczas prac komisji przekonywali, że po zmianach nie będzie realnej kontroli sądów nad dostępem służb do danych internetowych. Krajowa Rada Sądownictwa wczoraj negatywnie zaopiniowała projekt, uznając, że ogranicza standardy ochrony praw i wolności obywatelskich. W ocenie KRS nie można uznać, że jest to realizacja wyroku TK. Podobnego zdanie jest też IWP.
Grupa "Stop inwigilacji 2016" złożyła wczoraj w Sejmie petycję podpisaną przez ponad 30 tys. osób. Wzywa w niej do "obrony wolności życia prywatnego przed żądzą władzy i chciwością". W petycji napisano, że "według nowego prawa agent służb (...) na życzenie będzie mógł uzyskać informacje o zakresie każdorazowego korzystania z usług drogą elektroniczną". Nazywają też proponowane przepisy "zamachem na wolność i zdradą wobec milionów internautów". Podkomisja nie uznała jednak protestów "Stop Inwigilacji 2016" i nie uznała proponowanych poprawek.

(JM, 14.01.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.