Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 15, 2015

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wirtualna Polska i były szef Wp.tv spierają się o kanał na YouTube

Łukasz Skalik (fot. archiwum prywatne)

Wirtualna Polska skierowała do Łukasza Skalika, byłego szefa Wp.tv, wezwanie nakazujące przekazanie danych do konta Tosiewytnie w serwisie YouTube.com. Skalik sprawę opisał na Facebooku. Według WP na należącym do niego kanale jest niemal 800 materiałów wideo produkcji portalu.

– Dostałem wezwanie do przekazania danych i zawartości konta bez ingerowania w jego zawartość – mówi Łukasz Skalik, obecnie dyrektor programowy Epic Makers w Agorze. Ma też nic z konta nie usuwać. – Nie zamierzam niczego przekazywać. Nie rozumiem pobudek Wirtualnej Polski i odczytuję to interpersonalnie – podkreśla Skalik. Na swoim Facebooku przypomniał, że prywatnie kanał Tosiewytnie założył 19 maja 2006 roku, zanim jeszcze zaczął pracę w Wirtualnej Polsce. Później kanał był wykorzystywany w komunikacji serwisu WP. "Nigdy nie przekazałem go ani nie podpisałem z firmą żadnej umowy na jego cesję" – napisał na Facebooku.
– Jestem w stanie usunąć całą zawartość multimedialną, która zostanie wskazana przez Wirtualną Polskę jako własność portalu. W drugą stronę będę oczekiwać tego samego od WP – zaznacza Łukasz Skalik.
Jak informuje rzeczniczka Grupy Wirtualna Polska Katarzyna Halicka, WP wystąpiła do sądu o zabezpieczenie roszczeń wobec Łukasza Skalika, "z uwagi na bezprawne rozpowszechnianie w kontrolowanym przez niego kanale YT niemal 800 materiałów wideo pochodzących z 23 autorskich serii produkcji studia WP".
– Wniosek miał na celu zabezpieczenie materiałów, do których autorskie prawa majątkowe przysługują Grupie Wirtualna Polska, oznaczonych znakami towarowymi Grupy WP, tworzonych m.in. w studio WP przez zespół pracowników i współpracowników przez lata związanych z Wirtualną Polską: operatorów, montażystów, pomysłodawców i wykonawców serii, w tym pana Skalika – opisuje Katarzyna Halicka. Zdaniem rzeczniczki WP przed podjęciem działań prawnych portal kontaktował się ze Skalikiem, ale ten miał odmawiać polubownego załatwienia sprawy. – Stąd wniosek o zabezpieczenie wartości osiągniętej dzięki pracy i zaangażowaniu zespołu WP – tłumaczy Halicka. – Nie możemy pozwolić na to, że nasz były pracownik w sposób dowolny korzysta z materiałów stworzonych na zlecenie WP, do których prawa przysługują naszej spółce – dodaje.
Łukasz Skalik przypomniał, że treści, które się na tym kanale znajdują, również nie są pełną własnością WP, gdyż "z większością osób występujących w produkcjach nie zostały podpisane ŻADNE umowy na wykorzystanie wizerunku, a więc nie można tymi treściami formalnie obracać". Ponadto Skalik na Facebooku ujawnił, że Wirtualna Polska usunęła jego imię i nazwisko z czołówek programów Wp.tv, których był autorem, a dokładniej: twórcą kreacji formatu.
Skalik zakończył pracę w Wirtualnej Polsce jesienią ub.r. Pracował w niej przez ponad siedem lat. Wcześniej związany był m.in. z portalem Interia.pl.

(KOZ, 15.09.2015)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.