Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 23, 2012

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Springer jednak nie zajmie się sporem Warzechy z Sikorskim

Łukasz Warzecha wielokrotnie polemizował z ministrem Sikorskim na Twitterze

Kierownictwo Ringier Axel Springer Polska oficjalnie informuje, że jednak nie zajmie się prywatną wojną, jaką publicysta "Faktu" Łukasz Warzecha wytoczył na Twitterze szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu.

- Wulgarne sformułowanie, którym posłużył się Łukasz Warzecha podczas wymiany zdań z Radosławem Sikorskim, zaniepokoiło nas, bo jesteśmy w bardzo dla nas niewygodnym sporze sądowym z MSZ - powiedziała nam w weekend osoba z kierownictwa Ringier Axel Springer Polska. Przypomnijmy, że minister Sikorski domaga się od Springera odszkodowania za obraźliwe i antysemickie treści, które pojawiły się w komentarzach na stronach internetowych "Faktu".
- Sprawą Warzechy zajmiemy się na zasadzie wyjątku, bo z reguły nie ingerujemy w pracę redakcji i dziennikarzy - dodał nasz rozmówca. Dziś otrzymaliśmy jednak oficjalne oświadczenie od wydawnictwa, w którym informuje ono, że wypowiedź ta nie reprezentuje stanowiska spółki. "Ringier Axel Springer Polska nie ingeruje w treści redakcyjne, a tym bardziej nie zajmuje się prywatnymi polemikami publicystów i dziennikarzy w mediach społecznościowych" - napisała rzeczniczka prasowa wydawnictwa Anna Gancarz-Luboń.
Chodzi o wymianę zdań na Twitterze między Radosławem Sikorskim i Łukaszem Warzechą - minister zakończył ją zbanowaniem publicysty "Faktu". Kłótnia zaczęła się w ub. czwartek, gdy Warzecha wszedł na Twittera ministra Sikorskiego i zaczął dyskutować na temat kompetencji prezydenta i rządu w dziedzinie polityki zagranicznej. "Dlatego tylko doradzałem. Ale prezydent Kaczyński uważał tak jak Pan, że nic go nie wiąże. Wiemy jak to się skończyło" - napisał na to Radosław Sikorski. Publicysta odparował: "Zdaje Pan sobie sprawę, co Pan właśnie napisał? Czyli - prez. zginął, bo Pana nie posłuchał". Następnie dawni współpracownicy (w czasie rządów PiS Łukasz Warzecha napisał dla Radosława Sikorskiego wywiad rzekę i należał do zapraszanych do domu Sikorskiego gości) wymienili kolejne uwagi - np. Sikorski wyznał, że Warzecha był jego największą pomyłką kadrową.
Spór osiągnął apogeum w piątek po południu: publicysta "Faktu" zaatakował szefa MSZ, nawiązując do tzw. afery taśmowej ujawnionej przez "Puls Biznesu". "Młody Śmietanko ma fuchę w Sztokholmie. A jak tam się miewa posada Mai "Fuck Me Like the Whore I Am" Rostowskiej" - zapytał. "M Rostowska, która była cennym adiustatorem angielskiego, nie pracuje w MZS od półtora roku. A za wulgarność banuję Pana" - odpowiedział Radosław Sikorski.
- Nie rozumiem tej decyzji, Radosław Sikorski prowadzi Twittera bez oparcia o jakiekolwiek zasady - stwierdza Łukasz Warzecha. - Nie wiem, czym kieruje się, wybierając rozmówców. Czy to jego prywatne forum, czy miejsce, na którym zamieszcza wypowiedzi jako szef MSZ - narzeka. I zapowiada, że w tej sprawie zażąda wyjaśnień od rzecznika MSZ i napisze krytyczny tekst w "Fakcie". - A słowa, które oburzyły ministra Sikorskiego, nie odnoszą się bezpośrednio do córki ministra Rostowskiego. Przypomniałem tylko, że kiedyś sfotografowała się z takim napisem w tle - tłumaczy publicysta "Faktu".
- W naszym wydawnictwie za publicystykę i zachowanie dziennikarzy odpowiadają kierownicy redakcji - mówi pracownik Ringier Axel Springer Polska. Jednak teraz sytuacja jest szczególna: Łukasz Warzecha wulgarnym wpisem na Twitterze może dać argument, że Springer w Polsce toleruje zachowania swoich pracowników, przez które w Internecie pojawiają się obraźliwe treści. - Z badań wynika, że 30 procent czytelników "Faktu" zaczyna lekturę gazety od jego tekstu - mówi pracownik Springera. - To jednak nie znaczy, że powinniśmy tolerować wszystko, co robi - dodaje.
Warzecha pytany, czy uważa, że naraził wydawcę na kłopoty, odpowiada: - Na temat wydawcy się nie wypowiadam.
Dziwi też zachowanie ministra Sikorskiego, który wdaje się w wojnę z publicystą "Faktu". - Twitter jest w Polsce wciąż mało popularny, ale gwałtowny spór z udziałem takiej postaci, jak minister Sikorski, błyskawicznie rozlewa się na inne media - mówi Adam Łaszyn, prezes agencji PR Alert Media Communications. - Ta sytuacja nobilituje publicystę tabloidu, ale w przypadku ministra Sikorskiego jest przeciwnie: obniża rangę prowadzonego przez niego Twittera. Szef MSZ powinien zdawać sobie sprawę, że w sporach z dziennikarzami politycy mogą tylko stracić - dodaje Łaszyn. (JF)

 

(23.07.2012)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.