Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Turecka dziennikarka aresztowana za znieważenie prezydenta Erdoğana

Dziennikarce grozi kara do czterech lat pozbawienia wolności (screen: YouTube/CNN TÜRK)

Turecka dziennikarka i prezenterka telewizyjna Sedef Kabaş została aresztowana w swoim domu w Stambule po nocnym nalocie policji. Jest oskarżona o obrazę prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.

Policja wszczęła śledztwo za jej komentarze wygłaszane w programie telewizyjnym. Turecki organ nadzorujący media, Rada Najwyższa Radia i Telewizji (RTÜK), również zbadał sprawę i stwierdził, że autorytet urzędu prezydenta rzeczywiście został podważony.

Znieważenie prezydenta przestępstwem

Policja zatrzymała dziennikarkę w jej domu o godz. 2 w nocy z piątku na sobotę.

Doświadczona dziennikarka pod koniec 2014 roku trafiła już do aresztu za wpisy na Twitterze, w których piętnowała aferę korupcyjną w kręgach władzy. Po raz kolejny zaaresztowano ją w roku 2020. Wtedy jej pobyt za kratami trwał krótko. Teraz może być gorzej. Zgodnie z art. 299 tureckiego kodeksu karnego (TCK), znieważenie prezydenta jest przestępstwem i grozi za to kara do czterech lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Rosja żąda przywrócenia oficjalnej strony na Facebooku

Liczba dochodzeń i wyroków skazujących na podstawie art. 299 gwałtownie wzrosła od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Erdoğana. Liczba pozwów o przestępstwo znieważenia prezydenta od 2010 roku wzrosła o 9 tys. procent, wynika z ubiegłorocznego raportu opartego na danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

(MAC, 24.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.