Dział: PRASA

Dodano: Październik 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawicowa chilijska gazeta opublikowała pozytywny artykuł o Hermannie Göringu

"El Mercurio" to najstarsza chilijska gazeta, zwykle reprezentująca mocno kontrowersyjne poglądy (screen: Twitter.com/comjudiachile)

Prawicowa chilijska gazeta "El Mercurio" opublikowała całostronicowy artykuł przedstawiający w pozytywnym świetle życie i dorobek Hermanna Göringa, nazistowskiego zbrodniarza z czasów II wojny światowej. Oficjalny protest złożyła ambasada niemiecka w Santiago.

Główny chilijski konserwatywny dziennik został oskarżony o gloryfikację nazizmu. "Chcemy powiedzieć to jasno: ten człowiek popełnił przestępstwa przeciwko prawom człowieka i był jednym z filarów nazistowskiego reżimu. Nie ma miejsca na usprawiedliwianie lub minimalizowanie, moralnie lub politycznie, jego przerażającej roli podczas panowania reżimu nazistowskiego i Holokaustu” – napisała ambasada.

Organizacja społeczności żydowskiej w Chile uznała artykuł za „nie do przyjęcia” i określiła go jako „przeprosiny za nazizm”. W krótkiej odpowiedzi na list, nazywający artykuł „bezpośrednią zniewagą” wobec ofiar Holokaustu, gazeta napisała, że „głęboko żałuje”, iż został tak zinterpretowany.

Göring, który założył tajną policję Gestapo w 1933 roku, został uznany za winnego zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w procesie norymberskim w 1946 roku. Skazano go na śmierć. Popełnił samobójstwo, połykając kapsułkę z cyjankiem. W maju br. dziennik opublikował podobny artykuł, również w dziale „społeczeństwo”, o życiu i czasach Rudolfa Hessa, innego prominentnego członka partii nazistowskiej. Wtedy jednak nie spotkał się on z aż tak gwałtowną reakcją.

"El Mercurio" to najstarsza gazeta w Chile, założona w 1827 roku. W 1973 roku poparła zamach stanu, po którym obalony został prezydent Salvador Allende, i stanęła po stronie reżimu Augusto Pinocheta.

(MAC, 28.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.