Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W pierwszej połowie czerwca decyzja ws. zarządu TVP na nową kadencję

Aktualny mandat Jacka Kurskiego wygaśnie najpóźniej z końcem września (fot. Piotr Molecki/East News)

Rada Mediów Narodowych w pierwszej połowie czerwca ma zdecydować w sprawie obsady stanowiska prezesa i członka zarządu Telewizji Polskiej na nową kadencję. Nic nie wskazuje na to, żeby Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz mieli nie utrzymać stanowisk.

W zeszłym roku upłynęły kadencje prezesa TVP Jacka Kurskiego i członka zarządu Mateusza Matyszkowicza, a także przewodniczącego rady nadzorczej TVP Macieja Łopińskiego, dwóch członków rady nadzorczej PAP (Macieja Świrskiego i Tomasza Gizińskiego) oraz Macieja Koziołockiego i Moniki Wyszomirskiej-Łapczyńskiej z rady nadzorczej bydgoskiego Radia PiK, Karola Zgódki z rady nadzorczej Radia Lublin i Joanny Dadas z rady nadzorczej Radia Wrocław. Ich mandaty wygasną z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółek za 2020 rok. Walne zgromadzenia, które skwitują zarząd i skład rady nadzorczej, muszą się odbyć w tym roku do końca września. 

Sprawę podczas czwartkowego posiedzenia omawiała Rada Mediów Narodowych. 

Członek Rady z rekomendacji PO Juliusz Braun przekazał nam, że RMN podejmie decyzje ws. obsady stanowisk prezesa, członka zarządu i przewodniczącego rady nadzorczej TVP oraz członków rad nadzorczych PAP, Radia PiK, Radia Lublin i Radia Wrocław na nowe kadencje na najbliższym posiedzeniu, które prawdopodobnie odbędzie się 9 czerwca. Nic nie wskazuje na to, żeby Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz mieli nie utrzymać stanowisk. 

Juliusz Braun zaproponował ogłoszenie otwartych konkursów na stanowiska prezesa i członka zarządu TVP oraz członków rad nadzorczych, których mandaty wygasną najpóźniej z końcem września. Pomysł Brauna poparł jedynie poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Przeciw zagłosowali politycy PiS Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk, a posłanka PiS Joanna Lichocka wstrzymała się od głosu.

Według Brauna przewodniczący Czabański miał stwierdzić, że konkursy stwarzają niepotrzebne problemy, a nie są wymagane przez ustawę.

Kadencja zarządów spółek mediów publicznych trwa cztery lata, a rad nadzorczych - trzy lata.

(KOZ, 28.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.