Dział: PRASA

Dodano: Maj 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP: wstrzymanie przejęcia Polska Press szkodliwe dla ładu medialnego

Zdaniem CMWP SDP, PKN Orlen, jako nowy właściciel tytułów prasowych Polska Press, może poprawić ich sytuację (fot. Piotr Molecki/East News)

W ocenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP postanowienie sądu o wstrzymaniu wykonania przejęcia przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press jest szkodliwe dla ładu medialnego w Polsce. 

W swoim stanowisku Centrum podkreśla, że odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest pozbawione jakichkolwiek argumentów skutkujących możliwością jego uwzględnienia. Wymienia szereg działań sądu, które "wymagają podkreślenia". Wśród nich są m.in.: ograniczenie się do ogólnych stwierdzeń niewskazujących na "konkretne okoliczności, które mogłyby uzasadniać wstrzymanie wykonania decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" oraz niepodjęcie się przez sąd oceny merytorycznych przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. 

Zdaniem sygnatariuszy stanowiska Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP: Jolanty Hajdasz, dyrektor CMWP SDP, mec. Daniela Tarasiewicza i mec. Artura Wdowczyka, ingerencja sądu w działania niezależnych podmiotów gospodarczych, jakimi są uczestnicy transakcji, jest niezrozumiała i nieuzasadniona. "Sąd rozpoznając odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich winien mieć na uwadze powyższe oraz działać w interesie krajowego rynku medialnego, którego kondycja jest obecnie już i tak bardzo słaba. Z pewnością nowy właściciel, jakim jest PKN Orlen, to dla tych tytułów prasowych szansa na poprawę sytuacji" - zaznaczają w piśmie sygnatariusze.  

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP 5 maja przesłało do sądu swoją opinię w tej sprawie, działając w charakterze przyjaciela sądu. Organizacja objęła sprawę monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka i obywatela, w szczególności w zakresie wolności słowa oraz swobody mediów.

8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wydał orzeczenie w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji (w tym zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press).

(BAE, 17.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.