Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook przywróci treści informacyjne użytkownikom w Australii

W zeszłym tygodniu Facebook zablokował wszystkie wiadomości na swojej platformie w Australii (screen Youtube.com/Marques Brownlee)

Facebook zgodził się przywrócić wiadomości na australijskiej platformie po tym, jak uzgodnienił z rządem zmiany w ustawie nakładającej na firmy cyfrowe obowiązek płacenia wydawcom za korzystanie z ich materiałów. Treści informacyjne mają powrócić na platformę w najbliższych dniach. 

Według nowych założeń Facebook nadal będzie musiał płacić wydawcom za korzystanie z ich treści, ale będzie mógł to robić bez konieczności przechodzenia przez rządowy proces arbitrażowy. Zgodnie z proponowanymi poprawkami przymusowy arbitraż, który miał być realizowany przez rząd do ustalania stawek, ma być stosowany jedynie jako „ostateczność”.

Przedstawiciele firmy argumentowali swoje racje tym, że jej usługi już zapewniły wydawcom ogromną wartość w postaci przychodów i kliknięć na ich stronach.

Zmiany w proponowanym ustawodawstwie obejmują także wprowadzenie do prawa dwumiesięcznego okresu mediacji, który dałby wydawcom i platformom technologicznym więcej czasu na zawieranie umów.

"(...) rząd Australii zgodził się na szereg zmian i gwarancji, które rozwiązują nasze podstawowe obawy dotyczące dopuszczania transakcji komercyjnych, które uwzględniają zarówno wartość, jaką nasza platforma zapewnia wydawcom, jak i wartość, jaką od nich otrzymujemy" – napisał w komunikacie William Easton, dyrektor zarządzający Facebooka na Australię i Nową Zelandię.  

Facebook zapowiedział, że treści informacyjne na platformę w Australii zostaną przywrócone w najbliższych dniach.

W zeszłym tygodniu Facebook zablokował wszystkie wiadomości na swojej platformie w Australii. Powodem był procedowany w tym kraju projekt ustawy mającej wprowadzić obowiązek płacenia wydawcom przez firmy technologiczne za użytkowanie ich treści.

(BAE, 23.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.