Dział: PRASA

Dodano: Luty 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trwają konsultacje na temat opłat reprograficznych, ale projektu ustawy nie ma

Opłatą reprograficzną miałyby być objęte m.in. smartfony (fot. Pixabay)

Rząd konsultuje m.in. z Izbą Wydawców Prasy sprawę opłaty reprograficznej. Resort kultury zapowiada, że niebawem zostanie ogłoszony projekt ustawy uwzględniający zmiany w naliczaniu tej opłaty, ale minister Piotr Gliński obietnice w tej sprawie składał już niemal rok temu.

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka w rozmowie z "Tygodnikiem do Rzeczy" powiedziała, że zmiany w naliczaniu opłaty reprograficznej są jednym z "aspektów projektowanej ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego". Dodała, że oczekuje wpisania projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu. Kiedy tylko to nastąpi, projekt ma być ogłoszony i poddany pod konsultacje publiczne i międzyresortowe. Wysokość opłaty będzie przedmiotem konsultacji. "Najważniejsze jest, aby kwoty, które dotąd zostawały przez lata w kieszeni producentów sprzętu, trafiły wreszcie - tak jak w większości rozwiniętych krajów - do artystów pozbawionych wynagrodzenia za swoją pracę wskutek masowego, bezpłatnego kopiowania i odtwarzania ich utworów na urządzeniach elektronicznych" - dodała Zwinogrodzka.

- Nasze oczekiwania są niezmienne. Postulujemy uregulowanie opłaty reprograficznej i zaktualizowanie listy objętych nią urządzeń. Zwłaszcza o smartfony, które obecnie służą do kopiowania i przeglądania książek czy czasopism – mówi "Pressowi" Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. - Dodatkowe pieniądze są potrzebne kulturze. Trwają konsultacje z rządem, który wspieramy w działaniach dotyczących opłaty reprograficznej. Jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach, w tym wysokości możliwych stawek. Im szybciej pojawią się konkretne propozycje, tym lepiej - dodaje Frąckowiak.

Obecnie producenci i importerzy sprzedający urządzenia i nośniki służące do kopiowania odprowadzają opłaty od takich sprzętów, jak płyty CD i DVD, karty pamięci, dyski twarde, kserokopiarki i skanery (nie więcej niż 3 proc. ceny produktu, średni poziom opłat w Polsce wynosi 1,57 proc.). To, jakie urządzenia i nośniki podlegają opłacie, reguluje rozporządzenie ministra kultury. Ustala ono także, które organizacje mają prawo pobierać i dzielić opłaty. Środowisko twórców i branża kreatywna chciałyby rozszerzenia grupy tzw. czystych nośników o smartfony, tablety i czytniki.

W ub.r. twórcy mieli nadzieję, że po wyborach prezydenckich zmieni się narracja polityków w sprawie opłat. W kwietniu 2020 roku ZAiKS, STOART, ZPAV, Repropol i ZASP zaapelowały w liście do premiera o rozszerzenie opłaty od czystych nośników o "urządzenia, na których rzeczywiście kupowane są, przechowywane i odtwarzane obecnie utwory: smartfony, tablety, czytniki, smartwatche oraz o usługę przechowywania danych w chmurze".

W maju minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z Wirtualną Polską zapowiedział, że kwestia opłaty zostanie niebawem uregulowana w ramach ustawy o statusie artysty. Spytaliśmy wtedy MKiDN, czy minister podpisze rozporządzenie w sprawie rozszerzenia opłaty o smartfony, tablety i czytniki. Na to pytanie nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

(JSX, PTD, 23.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.