Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook zablokował dostęp do treści newsowych w Australii

Rząd Australii oświadczył, że decyzja "podważa wiarygodność Facebooka" (fot. Freepik.com)

Facebook zablokował w czwartek australijskim użytkownikom dostęp do treści newsowych na platformie. Powodem jest procedowany w tym kraju projekt ustawy mającej wprowadzić obowiązek płacenia wydawcom przez firmy technologiczne za użytkowanie ich treści.

Australijskie media mogą nadal publikować na Facebooku, ale do ich linków i postów nie mają dostępu zwykli odbiorcy. Ponadto nie mają oni dostępu do informacji ze świata, a użytkownicy z zagranicy do newsów z Australii. 

Rząd Australii oświadczył, że decyzja "podważa wiarygodność Facebooka". Premier Scott Morrison nazwał ją arogancką i stwierdził, że takie działania potwierdzają obawy na temat zbyt dużej siły internetowych gigantów.

W środę projekt ustawy wprowadzający opłaty za rozpowszechnianie treści newsowych został uchwalony przez Izbę Reprezentantów, niższą izbę parlamentu Australii. Google, który także protestował przeciwko wprowadzeniu ustawy, dzień wcześniej porozumiał się z największymi wydawcami - Nine Entertainment i News Corp - i ostatecznie zamierza dostosować się do regulacji.

(MAC, 19.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.