Materiał partnera

Dział:

Dodano: Listopad 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pionierskie wdrożenie 5G

Zapewniając jako pierwszy realny dostęp do innowacyjnego standardu, Plus rozpoczął technologiczną rewolucję.

Press

To przesądzone: będziemy potrzebowali coraz szybszej i coraz pojemniejszej sieci internetowej. A jej przyspieszenie i poszerzenie pozwoli ją wykorzystywać do zaspokojenia coraz to nowych potrzeb. Dlatego 5G to jeden z wiodących trendów technologicznych tego roku. Plus jako pierwszy operator w Polsce zaoferował swoim klientom dostęp do prawdziwej, zapewniającej dostrzegalne korzyści sieci 5G.

Press

W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń jej użytkowników i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G zaowocowały decyzją o poszerzeniu jej zasięgu. Zgodnie z planem do końca listopada powinno być włączonych ponad 700 stacji, zapewniających dostęp do 5G dla 5 milionów mieszkańców Polski.

Do listy lokalizacji, w których już teraz można korzystać z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia, dołączy w najbliższych tygodniach aglomeracja śląska, Trójmiasto, Kraków, Bydgoszcz, Częstochowa, Olsztyn, Kielce, Radom, Toruń, Zielona Góra, Opole, Gorzów Wielkopolski i wiele innych. Docelowo w zasięgu najnowszej technologii wdrażanej przez Plusa znajdzie się ponad 150 miejscowości, a z najszybszego 5G w Polsce w 2021 r. będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób.

Press

CZYM BOWIEM JEST 5G?

Technologia mobilna piątej generacji, czyli 5G, to najnowszy standard sieci komórkowej będący następcą 4G. W pierwszej fazie zapewnia jeszcze większe prędkości przesyłu danych – w Plusie do 600 Mb/s, co jest zdecydowanie najwyższą wartością, jeśli chodzi o 5G w Polsce – a także stabilniejsze połączenia i jeszcze większą pojemność sieci.

Szybsza, stabilniejsza i pojemniejsza sieć otwiera drzwi do wykorzystania inteligentnych rozwiązań m.in. w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, usługi publiczne, edukacja, diagnostyka i pomoc medyczna, zarządzanie mediami (energia elektryczna, woda, gaz, ciepło), transport publiczny i wiele, wiele innych. A to dlatego, że pozwala jeszcze większej liczbie użytkowników przesyłać jeszcze większe zbiory danych w jeszcze krótszym czasie.

Udostępnienie klientom w całym kraju parametrów właściwych dla standardu 5G wymaga budowy sieci nadajników dostosowanych do tej technologii. W dalszej kolejności operatorów czeka wybudowanie zupełnie nowych serwerów w uproszczonej infrastrukturze sieciowej. Wówczas możliwe będzie przejście z wersji NSA (non-standalone), w której 5G wspierane jest infrastrukturą 4G, do wersji SA (standalone), czyli tej najbardziej zaawansowanej. Takiej, która pozwoli dostarczyć usługi wymagające bardzo niskich opóźnień i obsłużyć olbrzymią liczbę urządzeń jednocześnie – rozwinąć internet rzeczy.

POZOSTAĆ KROK PRZED KONKURENCJĄ

Taki cel Plus stawia sobie od lat, zarówno w obszarze jakości usług, jak i innowacyjności. Aby go osiągnąć, kilka lat temu jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce wdrożył standard LTE. A teraz, również jako lider rodzimego rynku, udostępnia komercyjny dostęp do standardu 5G. I podobnie jak przed laty, Plus podąża drogą, która prowadzi do zapewnienia klientom rzeczywistego dostępu do nowej technologii, a nie tylko wykorzystania jej jako chwytu marketingowego przyciągającego uwagę i abonentów.

Czekając na rozstrzygnięcia dotyczące wolnych częstotliwości, operatorzy telekomunikacyjni postanowili udostępnić standard 5G na już posiadanych. Tyle że większość operatorów w Polsce zastosowała technologię Spectrum Sharing i zaoferowała dostęp do sieci 5G na częstotliwościach wykorzystywanych już przez standard 4G. W ten sposób oba standardy, 4G i 5G, muszą ze sobą współdzielić te same zasoby radiowe. Tylko Plus przeznaczył na innowacyjne rozwiązanie – wyłącznie na 5G – blok częstotliwości w paśmie 2600 MHz.

Press

Wyniki testów szybkości przesyłu danych potwierdzają: Plus zapewnia realny dostęp do 5G

OD MAJA BR. Z 5G KORZYSTAĆ MOGĄ ABONENCI PLUSA, A OD PAŹDZIERNIKA TAKŻE KORZYSTAJĄCY Z USŁUG PRE-PAID.
W ofercie Plusa w listopadzie będzie już w sumie około 20 smartfonów i routerów z obsługą sieci 5G. Operator uzupełnia ofertę o każdą atrakcyjną nowość. 
Jedynie Plus zapewnia standard korzystania z sieci 5G, który z powodzeniem może konkurować z 5G dostępnym w innych krajach, w których działają szybkie sieci nowej generacji. Według raportu firmy Opensignal średnie wyniki uzyskiwane w dostępnych komercyjnie sieciach 5G na świecie najczęściej wynoszą między 150 a 250 Mb/s.
Ale to dopiero początek drogi. Operator intensywnie pracuje nad poszerzeniem zasięgu sieci 5G, tak by udostępnić ją jak największej liczbie klientów. A stoją przed nim – i całym światem technologii telekomunikacyjnych – również inne wyzwania. Związane są one z rozwojem interfejsu radiowego (new radio) i przejściem od technologii NSA do SA.
(R)ewolucja trwa.

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?

Pokazały to testy przeprowadzone przez dziennikarzy. Redakcja specjalistycznego portalu telekomunikacyjnego Telepolis.pl, sprawdzając możliwości 5G Plusa w Katowicach, osiągała średnią prędkość 300–400 Mb/s, testujący z portalu technologicznego Spidersweb na Bulwarach Wiślanych uzyskali transfery na poziomie 250–400 Mb/s, z kolei dziennikarze „Komputer Świata” pobierali dane ze średnią prędkością 300 Mb/s, nierzadko przekraczając 500 Mb/s.

Dla użytkowników oznacza to zdecydowanie większy komfort korzystania z wszelkich materiałów i aplikacji działających online. Dla tych, którzy oglądają dostępne w sieci filmy i seriale – ich niezakłócony odbiór, a także możliwość błyskawicznego ściągnięcia choćby najdłuższego sezonu ulubionego formatu. Dla uprawiających e-sport i graczy – praktycznie nieograniczony dostęp do rozgrywek online i jeszcze większe uzależnienie osiąganych wyników od własnych możliwości, bo internet ich już nie ogranicza.

5G TO KLUCZOWA ZMIANA

Także w korzystaniu z internetu w celach zawodowych. Umożliwia bowiem szybsze i pewniejsze przesyłanie dużych i bardzo dużych plików danych, korzystanie z zasobów zgromadzonych w chmurze (zarówno jeśli chodzi o informacje, jak i programy i aplikacje), organizowanie nawet wielogodzinnych konferencji i narad online itp.

Korzyści z dostępu do 5G odnieść mogą zwłaszcza ci, dla których pewność w komunikacji i przepływie danych jest szczególną wartością. Choćby dziennikarze i redakcje. Szybki i niezakłócony przesył danych to m.in. możliwość udostępniania odbiorcom transmisji audio i wideo, streamingów. To pewność, że nagrania, dokumenty, infografiki szybko dotrą od dziennikarza do odbiorcy, a potem do widza, słuchacza lub czytelnika. I większa szansa przeprowadzenia wywiadu online bez zakłóceń (o ile również gość dysponuje dobrym sprzętem i internetem).

Press

(17.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.