Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 08, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"GW" dostała 15 tys. euro na koszty pozwów rządu PiS

Pomoc oferowana przez MFRR ma pokryć część kosztów reprezentacji prawnej gazety i jej pozwanych dziennikarzy (fot. archiwum "Press")

Media Freedom Rapid Response (MFRR), organizacja monitorująca naruszenia wolności mediów w państwach UE, przekazała "Gazecie Wyborczej" (Agora) 15 tys. euro na wsparcie prawne. 

W sumie od 2015 roku przeciwko "GW" wpłynęło do sądów ponad 55 pozwów. Dotyczyły m.in. artykułów na temat skandalu reprywatyzacyjnego w Warszawie, jakości maseczek zakupionych w Chinach, domniemanej cenzury festiwalu muzycznego oraz relacji biznesowych między liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim a austriackim przedsiębiorcą.

"Nasze publikacje i materiały śledcze nie są rządzącym na rękę. Jedynie dzięki pracy naszych prawników i organizacji nas wspierających jesteśmy w stanie dalej funkcjonować i realizować naszą misję" – pisze Jerzy Wójcik, wydawca "Gazety Wyborczej". 

MFRR twierdzi, że liczne pozwy przeciwko "GW" stanowią zagrożenie dla jej niezależności, a trwały atak na dziennikarzy może wpłynąć na niezależność innych mediów, które, bojąc się represji ze strony rządu, będą unikały ważnych tematów publicznych.

"Sprawy sądowe wytoczone przeciwko »GW« raz jeszcze pokazują, w jaki sposób prawo jest nadużywane do zastraszania i cenzurowania mediów" – napisała Flutura Kusari, prawniczka z MFRR. Pomoc oferowana przez MFRR ma pokryć część kosztów reprezentacji prawnej gazety i jej pozwanych dziennikarzy.

MFRR monitoruje naruszenia wolności prasy i mediów w państwach członkowskich i krajach kandydujących do UE. Zapewnia prawne wsparcie i ochronę dziennikarzom i pracownikom mediów. Powstała w 2020 roku i jest finansowana przez Komisję Europejską. 

(BAE, 08.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.