Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC o pozwach TVP: forma tłumienia debaty o mediach publicznych

HFPC zwróciła uwagę, że w pierwszych pozwach TVP wymienia nazwiska dziennikarza i RPO (fot. archiwum)

"Zapowiedź skierowania przez TVP pozwów i aktów oskarżenia przeciwko osobom krytykującym telewizję publiczną (…) wpływa negatywnie na debatę wokół funkcjonowania mediów publicznych" – uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

W poniedziałek TVP poinformowała, że wystąpi na drogę sądową przeciwko muzykowi Krzysztofowi Skibie, dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Wojciechowi Czuchnowskiemu, rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi i prof. Wojciechowi Sadurskiemu za wiązanie jej ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Telewizja Polska, jako ważna instytucja publiczna, musi godzić się z tym, że jej działalność jest oceniana – w tym również sposób krytyczny – i wykazywać się tzw. grubszą skórą. Prowadzenie takiej dyskusji jest również formą sprawowania kontroli nad nadawcą publicznym przez społeczeństwo" – można przeczytać w oświadczeniu HFPC.

Zdaniem Fundacji, zapowiedź pozwów, należy uznać za "formę tłumienia debaty dotyczącej funkcjonowania mediów publicznych i próbę wywarcia skutku nazywanego w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka efektem mrożącym, który ma na celu zniechęcenie do zabierania głosu na dany temat". W oświadczeniu zwrócono uwagę, że wśród pierwszych zapowiedzianych pozwów są nazwiska dziennikarza oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, czyli podmiotów, których zadaniem jest "kontrolowanie właściwego funkcjonowania instytucji publicznych".

TVP w poniedziałek zaznaczyła, że działania podjęte przez nią mają na celu ochronę jej dobrego imienia i walkę z nienawistną falą kłamstw i pomówień. Wojciech Czuchnowski komentując tę informację, stwierdził, że TVP zamiast "przeprosić za swoje czyny, pozywa tych, którzy napisali prawdę o tym, że jej materiały mogły inspirować zamachowca".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(SK, 23.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.