Dział: RADIO

Dodano: Grudzień 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes Radia Rzeszów doniósł na dziennikarkę za wypowiedź słuchacza o prezydencie RP

Prezes Radia Rzeszów uważa, że słowo "figurant" jest "jednoznacznie wartościowane pejoratywnie" (screen YouTube.com/Wilnoteka)

Prezes Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski doniósł do prokuratury na dziennikarkę rozgłośni, że w jej audycji słuchacz nazwał prezydenta Andrzeja Dudę "figurantem". Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. 

Sprawę opisał serwis Rzeszow-news.pl. 6 września w porannej audycji "Kalejdoskop", prowadzonej przez Grażynę Bochenek, wyemitowano dwie opinie słuchaczy na temat prezydenta - pierwszemu nie spodobały się słowa byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który powiedział, że "nie mamy prezydenta". Drugi nazwał głowę państwa "figurantem" i "osobą pełniącą obowiązki prezydenta RP".

Rzeszow-news.pl podał, że Grażyna Bochenek została odsunięta od prowadzenia programów na żywo. Dziennikarka otrzymała również naganę.

Prezes Przemysław Tejkowski złożył zawiadomienie do prokuraty o możliwości popełnienia przestępstwa publicznego znieważenie prezydenta RP przez dziennikarkę rozgłośni poprzez wyemitowanie na antenie wypowiedzi słuchacza, który nazwał głowę państwa "figurantem". Serwis Rzeszow-news.pl podał, że w zawiadomieniu Tejkowski zaznaczył, iż słowo "figurant" jest "jednoznacznie wartościowane pejoratywnie", bo "figurant", pełniąc jakieś stanowisko, "nie posiada istotnego wpływu na decyzje". Tejkowski uważa, że "figurantem" określa się też osobę będącą "współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL".

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Artur Drabowski poinformował, że "po przeprowadzeniu czynności sprawdzających postępowanie zostało zakończone" wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa.

Przemysław Tejkowski prezesem Radia Rzeszów został w lutym 2016 roku. Jest również wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej.

(KOZ, 07.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: RADIO

Dodano: Grudzień 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stowarzyszenie dziennikarzy publicznego radia apeluje do władz

Zarząd stowarzyszenia: Marcin Majchrowski, Dorota Nygren i Wojciech Dorosz

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego opublikował oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie ostatnimi działaniami władz państwowych i służb przeciwko dziennikarzom wielu redakcji. Zaapelowano też o ochronę i poszanowanie wolności słowa.

List opublikowano na profilu stowarzyszenia na Facebooku. Podpisali się pod nim: Wojciech Dorosz, Dorota Nygren oraz Marcin Majchrowski.

„Coraz częściej występują próby cenzurowania publikacji, przejmowanie nośników danych, wzywanie do prokuratury, nakłanianie do ujawnienia źródeł, nachodzenie w domu przez służby podległe państwu, obrzucanie redakcji zniesławiającymi epitetami. Kwestionowany jest sposób pracy dziennikarzy postępujących zgodnie z prawem i regułami zawodu, stosuje się wobec nich nagany lub zastrasza zwolnieniem z pracy” - podkreślono.

Zaapelowano do władz „o ochronę i poszanowanie wolności słowa, a także wszystkich dziennikarzy postępujących zgodnie z zasadami etyki zawodu”.

(PAZ, 11.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.