Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Posłowie Kukiz'15 chcą zakazu wydawania gazet przez samorządy

(fot. Bank Phrom/Unsplash.com)

Do Sejmu trafił projekt zmian prawa prasowego i ustaw o samorządzie terytorialnym, który zakłada zakaz wydawania tytułów prasowych przez samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Autorem proponowanych zmian jest grupa posłów Kukiz'15.

Obecnie projekt poselski jest na etapie konsultacji i analiz. Jego twórcy podkreślają, że celem proponowanych zmian jest „zakończenie praktyki wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych, które pod pozorami biuletynów informacyjnych w istocie stanowią narzędzie propagandy dla lokalnych władz”. 

W ustawie o prawie prasowym jeden z artykułów miałby brzmieć: „Wydawcą może być osoba prawna, fizyczna lub inna jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W szczególności wydawcą może być organ państwowy, przedsiębiorstwo państwowe, organizacja polityczna, związek zawodowy, organizacja spółdzielcza, inna organizacja społeczna oraz kościół i inny związek wyznaniowy. Wydawcą nie może być gmina, powiat lub województwo”.

W ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim miałby zostać wprowadzony artykuł: "Zakazane jest publikowanie przez gminę lub zamawianie przez gminę publikacji informacji lub reklam, w których jest prezentowany wizerunek prezydenta, burmistrza, wójta lub ich zastępcy, starosty, marszałka województwa, członka zarządu starostwa lub województwa, radnego, kierownika gminnej jednostki organizacyjnej lub jego zastępcy, posła lub senatora, a w okresie od zarejestrowania kandydatów w wyborach do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, sejmików województw, rad powiatów i gmin, prezydentów lub burmistrzów miast i wójtów do dnia wyborów – także wizerunków kandydatów w tych wyborach". Te ograniczenia nie dotyczyłyby stron internetowych prowadzonych przez samorządy. 

W maju rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreślił, że „niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jedno z jej zadań stanowi społeczna kontrola lokalnych władz”. Swoje uwagi  przesłał do ministra kultury Piotra Glińskiego. MKiDN informowało, że „należy zastanowić się nad nowymi regulacjami prawa prasowego, które wzmocnią pozycję prasy lokalnej, która będzie niezależna od decyzji jednostek samorządu terytorialnego, a także będą zgodne z zasadą wolności prasy i innych środków masowego przekazu”.

Autorzy projektu zakładają, że zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2019 roku.

(PAZ, 09.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wawrzyniec Smoczyński odchodzi z wydawnictwa Polityka

Wawrzyniec Smoczyński pracuje w wydawnictwie Polityka od 2007 roku (screen: Youtube.com/ImpactCEE)

Wawrzyniec Smoczyński, pomysłodawca centrum analitycznego Polityka Insight, złożył wypowiedzenie i z końcem listopada przestanie kierować zespołem. Z końcem lutego odejdzie z wydawnictwa Polityka.

Informacja o odejściu Smoczyńskiego została przekazana klientom Polityki Insight w piątek. Dzień wcześniej Smoczyński o swoim odejściu poinformował zespół.

- W czwartek złożyłem wypowiedzenie - mówi Smoczyński Press.pl. Nie chce podać przyczyn odejścia i swoich planów zawodowych. Na stanowisko swojego następcy rekomendował Andrzeja Bobińskiego, dotychczas dyrektora ds. nowych projektów. Z kolei jego funkcję obejmuje Joanna Bekker, która od 2016 roku była w Polityce Insight dyrektorem ds. rozwoju biznesu.

"Zarząd Polityki Info Sp. z o.o. w ramach której funkcjonuje Polityka Insight przyjął decyzję o odejściu Wawrzyńca Smoczyńskiego ze zrozumieniem. Serdecznie dziękujemy Wawrzyńcowi Smoczyńskiemu za jego twórczy wkład i wysiłek w stworzenie a następnie bieżące zarządzanie Polityką Insight. Życzymy mu dalszych sukcesów i powodzenia w realizacji kolejnych wyzwań" - napisano w komunikacie przesłanym do mediów. 

Polityka Insight to centrum analityczne, które przygotowuje płatne analizy o polityce, gospodarce i tematyce międzynarodowej. Smoczyński był jego pomysłodawcą i kierował nim od 2013 roku. Wcześniej był szefem działu zagranicznego tygodnika „Polityka”, z którym był związany od 2007 roku. Pracował też w „Przekroju”, publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. 

W 2011 roku otrzymał nagrodę Grand Press za cykl tekstów o kryzysie finansowym. 

(PAZ, 09.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.