Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Październik 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowe książki Lisa, Szczygła, Ziemkiewicza i nie tylko

Premiery nowych książek Rafała A. Ziemkiewicza, Tomasza Lisa i Mariusza Szczygła już tej jesieni (kolaż:fot. Karol Piechocki, fot. Krzysztof Opaliński, fot. archiwum "Press")

„Tomasz Lis. Historia prywatna”, „Nie ma” Mariusza Szczygła, nowe reportaże Dariusza Rosiaka, Piotra Lipińskiego, Michała Matysa i Wojciecha Góreckiego, wywiad rzeka z ks. Adamem Bonieckim, czy felietony Rafała A. Ziemkiewicza - tej jesieni w każdym tygodniu do księgarń trafiają książki napisane przez dziennikarzy lub o dziennikarzach.  

Press

„Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju”, Maria Hawranek, Szymon Opryszek. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 26 września. 

Duet reporterów przybliża polskim czytelnikom odległy Urugwaj, który zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji, gdzie mieszka zaledwie trzy i pół miliona ludzi. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. 

Press

„80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL”, Joanna Solska. Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Premiera: 3 października.

Joanna Solska, dziennikarka i publicystka tygodnika „Polityka” przybliża Polskę sprzed 30 lat. „Młodzi nie wiedzą, czym PRL był naprawdę. Nie rozumieją kontekstu. Oddaje to krążący po internecie dialog, w którym na stwierdzenie, że w końcówce PRL na półkach były tylko musztarda i ocet, młoda osoba pyta z niedowierzaniem: »We wszystkich galeriach?« - pisze Solska. 

Press

„Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”, Marcelina Szumer-Brysz. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 10 października. 

Dziennikarka współpracująca m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” przedstawia kraj będący od zawsze w rozdarciu między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością. Pisze też m.in. o Recepie Tayyipie Erdoganie, serialach telewizyjnych, syryjskich uchodźcach i  środowiskach LGBT. 

Press

„Szkoła falenicka”, Stefan Szczepłek. Premiera: 10 października. Wydawnictwo Literackie.

Dziennikarz sportowy, przez lata związany m.in. z „Rzeczpospolitą”, opowiada o swojej rodzinie, drodze zawodowej, kolegach ze szkoły i podwórka, a także o wielkich autorytetach i ludziach związanych ze sportem. 

Press

„Pola i inne rzeczy teatralne”, Hanna Krall. Premiera: 16 października. Wydawnictwo Literackie. 

W tomie zebrano kilka różnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, czy o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego „Zamku”.

Press

„Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”, Ewa Siedlecka. Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Premiera: 17 października.

Dziennikarka „Polityki” opisuje kolejne etapy zmian, jakie PiS przeprowadził w wymiarze sprawiedliwości. Rozmawia z wieloma sędziami. Wszyscy podkreślają: prawo podporządkowane politycznym nakazom to zamach na jeden z fundamentów demokratycznego państwa. 

 

Press

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, Małgorzata Rejmer. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 17 października. 

Małgorzata Rejmer opowiada o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. Także o ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Press

"Zdrowaś Mario”, Aleksandra Pezda. Premiera: 22 października. Wydawnictwo Dowody na Istnienie. 

„Medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie leczeniem. Teoretycznie od 2017 roku marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna. Ale prawo jest martwe” - pisze wieloletnia dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Tok FM. 

Press

„Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, Rafał Księżyk. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 24 października.

„Wszystkiego za dużo? Czujecie się przesublimowaną kupą niczego? Przeczytajcie tę książkę. Poczujecie się jeszcze gorzej, ale będziecie wiedzieć, że nie jesteście sami i dlaczego” - pisze o eseju byłego szefa polskiego „Playboya” muzyk Lech Janerka. 

Press

„Jacek”, Anna Bikont, Helena Łuczywo. Wydawnictwo Czarne/Agora. Premiera: 31 października.

Autorki wzięły na warsztat burzliwe życie Jacka Kuronia. „W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd” - zapowiada wydawca tę monumentalną (860 stron!) biografię. 

Press

„Buran. Kirgiz wraca na koń”, Wojciech Górecki. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 31 października. 

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”, pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? Sprawdził to Wojciech Górecki. 

Press

„Nie ma”, Mariusz Szczygieł. Premiera: 31 października. Wydawnictwo Dowody na Istnienie.

„W »Nie ma« Szczygieł opowiada o ludziach, którzy musieli pogodzić się z różnego rodzaju pustką w ich życiu” - pisze Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej”. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. 

Press

„Historia prywatna. Tomasz Lis”, Tomasz Lis. Premiera: 31 października. Wydawnictwo W.A.B.

Autobiografia trzykrotnego zdobywcy tytułu Dziennikarz Roku. Jak zapewnia wydawca, książka Lisa pozwala zajrzeć do zamkniętych gabinetów redaktorów i polityków z pierwszych stron gazet.

Press

„A więc wojna”, Rafał A. Ziemkiewicz. Premiera: 31 października. Wydawnictwo Fabryka Słów. 

Zbiór felietonów publicysty „Tygodnika do Rzeczy”. Wydawnictwo pisze o książce: „Ćwierć wieku temu Polacy zwolnili się z myślenia o świecie i przyszłości. Nasze elity, a w ślad za nimi rzesze zwykłych obywateli uznały, że wszystko, co słuszne, zostało już wymyślone - tam, na Zachodzie. Oni tam wiedzą, dokąd prowadzą świat, a my małpujemy i wypełniamy zalecenia, dzięki czemu u nas też będzie tak samo. Może to jest ten właśnie moment, kiedy powinniśmy się zapytać, czy naprawdę tego chcemy?”.

Press

„Boniecki. Rozmowy o życiu”, ks. Adam Boniecki, Anna Goc. Premiera: 5 listopada. Wydawnictwo Znak. 

Redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” w rozmowie z dziennikarką tego pisma wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu.

Press

„Kuba-Miami. Ucieczki i powroty”, Joanna Szydler. Premiera: 14 listopada. Wydawnictwo Poznańskie.

Redaktor naczelna magazynu „Podróże” pisze o migracjach Kubańczyków na Florydę. Wśród tych, którzy próbowali pokonać dzielące te miejsca 90 mil, jest m.in. dwudziestojednoletnia Biviana. Czy jej się udało?

 

Press

„Zamki na piasku. 20 obrazków z życia dziennikarza”, Konrad Piasecki. Premiera: 14 listopada. Wydawnictwo Burda Publishing Polska.

Konrad Piasecki opisuje, co przeżył, widział, doświadczył i co myśli o tym, co wydarzyło się przez 25 lat jego kariery dziennikarskiej. „Wierzę w dziennikarstwo. Wierzę w dziennikarstwo w starym, konserwatywnym stylu. Wierzę, że news, informacja, reportaż, wywiad, materiał śledczy nieprzesiąknięte prostym, topornym ideologicznym czy politycznym przekazem wciąż jeszcze dają przyjemność zarówno tym, którzy je tworzą, jak i tym, którzy są ich odbiorcami” - pisze dziennikarz TVN 24 w swojej książce. 

Press

„Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.”, Piotr Lipiński, Michał Matys. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 21 listopada.

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. O tej pełnej kuriozów dekadzie przypominają dwaj byli reporterzy „Gazety Wyborczej”. 

Press

„Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach”, Dariusz Rosiak. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 21 listopada.

Reporter Dariusz Rosiak, gospodarz audycji w Trójce „Raport o stanie świata”, tym razem przygotował raport o trzech ostatnich dekadach jednego z najpotężniejszych państw świata. Próbuje m.in. odpowiedzieć na pytanie: czy Brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu?

Press

„Boskie zwierzęta”, Szymon Hołownia. Premiera: 26 listopada. Wydawnictwo Znak.

Szymon Hołownia w swojej nowej książce próbuje odpowiedzieć m.in. na pytania: czy zwierzęta idą do nieba?; czy jedzenie mięsa to grzech?

Press

„Artysta. Opowieść o moim ojcu”, Wojciech Mann. Premiera: 23 grudnia. Wydawnictwo Znak. 

Kazimierz Mann, ojciec popularnego dziennikarza muzycznego, był artystą, lwowiakiem, więźniem stalinowskiego więzienia, bywalcem SPATiF-u. Jego syn Wojciech przedstawia go w swojej książce jako człowieka niezależnego, zbuntowanego wobec peerelowskiej rzeczywistości, żyjącego po swojemu, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiającego najbliższych. 

Paweł Pązik

Pozostałe tematy weekendowe

Kevin Mitnick – haker po przejściach
„Drodzy Wydawcy! Dziękujemy, że jesteście takimi...
Jak czytać w erze fake news
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.