Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zwycięzca Grand Press Photo: jury doceniło to, co się dzieje w Polsce [WIDEO]

Grand Press Photo 2018: Adam Lach, autor Zdjęcia Roku (fot. Wojciech Artyniew)

Cieszę się, że jury konkursu zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii. Doceniło to, co się dzieje w naszym kraju, że faktycznie następują zmiany i dzieją się niezwykłe rzeczy na przestrzeni kulturalnej i społecznej – mówi zwycięzca Grand Press Photo 2018 Adam Lach, autor Zdjęcia Roku.

Zwycięskie zdjęcie przedstawia uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Powstało 24 lipca 2017 roku w trakcie demonstracji w Warszawie. 

– Sytuacja była prosta: protest pod Pałacem Prezydenckim. Ja tam byłem jako uczestnik i miałem ze sobą aparat. Wiedziałem, że jeżeli chcę zrobić tam fotografię, to ona musi bardzo mocno przemawiać. Tę piękną kobietę zobaczyłem od razu. Miała w sobie niezwykłą wiarę w to dlaczego tam jest i przede wszystkim niezwykłe zrozumienie tego, co się wydarzyło i dlaczego tam przyszła – mówi Adam Lach (Napo Images).

– Chciałem tę kobietę wydobyć z tłumu ludzi. Dlatego poprosiłem żonę, żeby tam podeszła i ją oświetliła. Zrobiliśmy tam trzy albo cztery fotografie i ta zwycięska była jedną z nich. Moja małżonka jest współautorem tej fotografii – dodaje fotograf.

Michał Dyjuk (Forum Polska Agencja Fotografów) zdobył dwie nagrody za fotoreportaże w kategorii Wydarzenia, w tym I miejsce za fotoreportaż pokazujący zamieszki w Hamburgu podczas szczytu G20, czyli spotkania przywódców największych potęg gospodarczych świata.

– Pomysły na reportaże, na zdjęcia czerpię z wiadomości, z tego co się dzieje w kraju, na kontynencie i na świecie. Rolą fotoreportera jest bywać w miejscach, gdzie dzieje się coś ważnego, przełomowego, historycznego. Przybliżać to odbiorcy, opowiadać, edukować w przystępny wizualnie sposób – mówi Michał Dyjuk. 

Tomasz Lazar zdobył dwie nagrody w Kategorii Kultura i Rozrywka, w tym I nagrodę za reportaż zrealizowany w trakcie Halloween w parkach rozrywki w Niemczech.

– W trakcie realizacji mojego długoterminowego projektu odbyłem podróż dookoła Niemiec - około 2,5 tys. kilometrów. Wpadłem na pomysł dotyczący Halloween i tego jak jest ono obchodzone w Niemczech. W każdym parku rozrywki odbywają się eventy, gdzie aktorzy przebrani za potwory wybiegają w ten park i ludzie mogą się bawić razem z nimi. Było to bardzo ciekawe wydarzenie. Opowiedzenie tego przy okazji reportażu dało większy kontekst całej sytuacji, jak te obchody wyglądają w Niemczech – opowiada Tomasz Lazar. 

Wszystkie prace finałowe można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl (GDYJ)

 

Press

Laureaci Grand Press Photo 2018 (fot. Wojciech Artyniew)

(GDYJ, 18.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy i artyści piszą do ministra kultury w sprawie dofinansowania czasopism

List do ministra Glińskiego został wysłany 18 maja br. (fot.Piotr Drabik, za flickr.com)

Reżyserka Agnieszka Holland, pisarka Olga Tokarczuk, historyk Aleksander Hall i ponad 20 innych osób ze świata kultury, nauki i dziennikarstwa podpisało się pod listem do ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie wyników konkursu na dofinansowanie działalności czasopism. 

W piątek 11 maja br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie działalności czasopism na lata 2018-20. Na liście pism i instytucji, którym nie przyznano żadnego wsparcia, są m.in. „Kultura Liberalna”, „Zeszyty Literackie”, „Res Publica Nowa”, „Znak”, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, czy Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Środki przyznano np. założonej w 1998 roku przez o. Tadeusza Rydzyka Fundacji Servire Veritati, spółce Fronda PL czy Fundacji „Civitas Christiana”.

Do 21 maja można składać odwołania od decyzji ministerstwa, ale już po ogłoszeniu wyników pojawiły się głosy oburzenia oraz alarmujące sygnały, że wiele pism zasłużonych dla polskiej kultury i debaty publicznej bez wsparcia z resortu może upaść. 

Dlatego też powstał list skierowany do ministra Piotr Glińskiego. Podpisało się pod nim ponad 20 osób ze świata kultury, nauki i dziennikarstwa, w tym szefowie redakcji i instytucji, które otrzymały wsparcie finansowe w pierwszym naborze, jak "Nowa Europa Wschodnia", „Christianitas” czy Ośrodek Karta.

Treść listu oraz nazwiska osób, które dotychczas się pod nim podpisały, publikujemy w całości (zaznaczyliśmy pogrubieniem wybrane fragmenty).

Szanowny Panie Premierze,

ogłoszone 11 maja wyniki konkursu „Czasopisma” przeprowadzanego przez Instytut Książki z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budzą obawy, że ważne instytucje mogą stracić możliwość stabilnego funkcjonowania i rozwoju z powodu niewystarczających środków finansowych. Byłaby to olbrzymia strata. Uważamy, że niedofinansowanie przez MKiDN wielu zasłużonych dla polskiej kultury i debaty publicznej periodyków, takich jak np. „Książki w Tygodniku”, „Liberté!” „Przegląd Polityczny”, „Res Publica Nowa”, „Więź”, „Zagłada Żydów”, „Zeszyty Literackie”, „Znak” obniży poziom dyskusji toczonych w naszym kraju. Pisma te pełnią ważną rolę kulturotwórczą, a także tłumaczą zjawiska społeczne i intelektualne.

W interesie społeczeństwa i polskiego podatnika jest zapewnienie przez państwo równych szans dla wyrażania opinii przez środowiska o różnych światopoglądach – o ile mieszczą się w ramach przewidzianych przez Konstytucję. Zwracamy się więc wspólnie z uprzejmą prośbą o pozytywne rozpatrzenie odwołań od wyników konkursu złożonych przez redakcje czasopism, których wkład w rozwój rodzimej kultury intelektualnej trudno pominąć.

Mając nadzieję na pozytywne przychylenie się do naszej prośby, przesyłamy wyrazy szacunku,

Paweł Kowal – historyk, polityk, b. wiceminister spraw zagranicznych;

Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta;

Roman Bielecki OP – redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”; 

Michał Szułdrzyński – publicysta;

Zbigniew Gluza – redaktor naczelny „Karty”;

Hanna Antos – sekretarz redakcji „Karty”;

Andrzej Brzeziecki – „Nowa Europa Wschodnia”;

Elżbieta Moczarska – Fundacja Kazimierza i Zofii Moczarskich;

Misza Tomaszewski – Magazyn „Kontakt”;

Paweł Milcarek – redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”;

Paweł Rojek – filozof, wykładowca akademicki

Agnieszka Holland – reżyserka;

Krzysztof Pomian – historyk idei;

Krystyna Zachwatowicz-Wajda – aktorka, scenografka, reżyserka;

Aleksander Hall – historyk, publicysta;

prof. Paweł Machcewicz – historyk, twórca Muzeum II Wojny Światowej;

Zbigniew Rokita – „Nowa Europa Wschodnia”;

Olga Tokarczuk – pisarka;

Adam Szostkiewicz – publicysta „Polityki”;

Henryk Wujec - działacz opozycji w czasach PRL;

Ludwika Wujec - działaczka opozycji w czasach PRL;

Jerzy Kochanowski – profesor historii, redaktor naczelny „Przeglądu Historycznego”;

prof. Dariusz Stola – dyrektor Muzeum Polin;

prof. Marcin Kula – historyk,

Karolina Staszak – redaktor naczelna miesięcznika o sztuce „Arteon”;

Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”.

(PAZ, 18.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.