Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawie 82 proc. gospodarstw miało w 2017 r. przynajmniej jeden komputer

(fot.pixabay.com)

Przynajmniej jeden komputer w domu miało prawie 82 proc. gospodarstw domowych. Odsetek ten wzrósł o 1,7 p. proc. w porównaniu z rokiem 2016 i o 4,7 p. proc. w porównaniu z 2014 r. - poinformował w czwartek GUS.

GUS informuje, że 78 proc. gospodarstw domowych posiadało w 2017 r. dostęp do internetu szerokopasmowego, a w porównaniu z rokiem poprzednim udział ten zwiększył się o 1,9 p. proc.

Według GUS dostęp do internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Odsetek gospodarstw z internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich. Wskaźnik dostępu do internetu najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych.

Wśród gospodarstw nie posiadających dostępu do Internetu w domu - dwie trzecie gospodarstw domowych, jako główną przyczynę wskazało brak potrzeby korzystania z niego.

GUS zauważa, że coraz więcej kupujemy  przez internet, bo 30 proc. ogółu osób kupuje online ubrania i sprzęt  sportowy, 11 proc. - żywność i kosmetyki, 10 proc. - książki i czasopisma a prawie 10 proc. kupuje wczasy, wycieczki i bilety.

Według GUS 79 proc. Polaków internet wykorzystuje głównie do czytania informacji, 49 proc. do oglądania materiałów video.

W 2017 r. książki elektroniczne (e-booki) czytało prawie 11 proc. osób. Mężczyźni częściej sięgają po e-booki i audiobooki niż kobiety, które zdecydowanie przeważają w czytelnictwie książek drukowanych. Czytelnikami e-booków jest głównie grupa w wieku 16-24 lata (26 proc.), w przedziale wiekowym 25-54 lata e-booki czytało niecałe 12 proc. osób.

W ciągu 12 miesięcy w 2017 roku audiobooków słuchało prawie 6 proc. osób (w wieku 16-24 lata – 12,4 proc., w grupie 25-54 lata 6,7 proc. osób.

W 2017 roku 31 proc. osób w wieku 16-74 lat kontaktowało się z administracją publiczną poprzez stronę internetową.

(PAP, 17.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 22, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Observer to najlepsza polska gra komputerowa 2017 roku

(fot. pixabay.com)

Gra Observer autorstwa krakowskiego studia Bloober Team została uznana za najlepszą polską grę komputerową ubiegłego roku podczas konferencji Digital Dragons w Krakowie.

Digital Dragons to jedna z największych konferencji dla branży gier, przyciągająca co roku do Krakowa ponad 1,5 tys. specjalistów z całego świata.

Observer - psychologiczny horror osadzony w cyberpunkowym świecie przyszłości zyskał uznanie zarówno polskich developerów, jak i przedstawicieli jury zdobywając statuetkę Best Polish Game of 2017. Jest to drugie wyróżnienie dla krakowskiej firmy Bloober Team podczas Digital Dragons - dwa lata temu zdobyła ona wyróżnienie przyznawane przez województwo małopolskie dla najlepszej firmy z regionu.

Za najlepiej zaprojektowaną grę ubiegłego roku jury konkursu wybrało Darkwood autorstwa Acid Wizard Studio, przyznając jej nagrodę w kategorii Best Polish Game Deisgn of 2017.

Nagrodę Best Polish Game Art of 2017 przyznawaną za najlepszą oprawę artystyczną rodzimych produkcji zdobyła gra Seven: The Days Long Gone autorstwa Fool's Theory.

Zwycięzcą w kategorii muzyki do gier - Best Polish Game Soundtrack of 2017 została Natalia Zamilska, gwiazda muzyki alternatywnej odpowiedzialna za przygotowanie ścieżki dźwiękowej do RUINER autorstwa studia Reikon Games.

Podczas gali na Digital Dragons wręczono też nagrody dla twórców gier mobilnych. Statuetkę w kategorii Best Polish Mobile Game of 2017 zdobyła katowicka firma Artifex Mundi za grę Bladebound: hack and slash RPG.

Tradycyjnie już polskie środowisko twórców gier nagrodziło także najlepsze zagraniczne produkcje. Tutaj za najlepszą grę 2017 roku uznano Horizon: Zero Dawn autorstwa holenderskiego studia Guerrilla Games.

Organizatorem Digital Dragons jest Krakowski Park Technologiczny, spółka zarządzająca tamtejszą Specjalną Strefą Ekonomiczną. Specjalne wyróżnienie organizatora dla osoby z branży gier, która ma szczególny wpływ na jej rozwój, otrzymał w tym roku Jakub Wójcik, jeden z założycieli Fundacji Indie Game Polska.

Zdaniem organizatorów imprezy polska branża gier na przestrzeni ostatnich lat zyskała znacząco w oczach całego świata i w tej chwili produkcje z naszego kraju uznawane są za jedne z najlepszych.

(PAZ, 22.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo