Dział: PRASA

Dodano: Maj 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Felietoniście „Angory” grożą trzy lata więzienia za słowa „durny, kołtuński kraj”

Antoni Szpak pisze felietony do "Angory" od 20 lat (screen: YouTube.com)

Prokuratura postawiła zarzut znieważenia narodu polskiego satyrykowi Antoniemu Szpakowi, który publikuje swoje felietony w tygodniku „Angora”. Za użycie określenia „durny, kołtuński kraj” w jednym z tekstów grożą mu trzy lata więzienia.

Sprawę nagłośniła „Gazeta Wyborcza”. Szpak w opublikowanym 17 grudnia ub.r. felietonie „Telewizor pod gruszą” pisał o obchodach 26. urodzin Radia Maryja. Tekst nie spodobał się jednemu z czytelników, który zgłosił sprawę do łódzkiej prokuratury, a ta wszczęła postępowanie z urzędu. Przesłuchiwano w tej sprawie nie tylko autora felietonu, ale też redaktorów „Angory”. 

- Jestem satyrykiem i piszę o ludziach rządzących Polską. Odniosłem się do kuriozalnej imprezy u Tadeusza Rydzyka, w której trakcie nasza władza biła mu pokłony. Skomentowałem to w satyrycznym, ironicznym stylu i podsumowałem, że „jedynie w durnym, kołtuńskim kraju może dojść do takiej paranoi”. Zastanawiam się, w którym fragmencie mojego felietonu obrażam naród polski? - mówi Antoni Szpak w rozmowie z „Presserwisem”.

Na wniosek łódzkiej prokuratury powstała licząca 20 stron ekspertyza, w której oceniono m.in. że felietonista napisał „nieobiektywny” i „ironiczny” tekst, a jego styl „znieważa prezydenta Polski”.

Murem za Szpakiem stoi redakcja „Angory”. - Nie ma w tym felietonie nic takiego, co zasługiwałoby na szum, jaki się zrobił wokół tej sprawy. Tekst dotyczy rządu, którego działania można oceniać w różny sposób, a nie narodu polskiego. Czytelnik, który poczuł się obrażony felietonem, nie zgłosił się do nas, tylko do prokuratury. Dziwię się, że ta sprawa została tak potraktowana przez organa ścigania - mówi Paweł Woldan, redaktor naczelny „Angory”. 

Więcej w „Presserwisie” 

(PAZ, 17.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trzy reportaże powalczą o nagrodę Nike 2018

Na liście 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody literackiej Nike znalazły się trzy reportaże. Każdy z nich wydało wydawnictwo Dowody na Istnienie. 

Do Nagrody Literackiej Nike 2018 w kategorii Reportaż nominacje zdobyły następujące książki: „nie hańbi!” Olgi Gitkiewicz, „Terremoto” Jarosława Mikołajewskiego oraz „Foucault w Warszawie” Remigiusza Ryzińskiego. Na liście nominowanych jest też biografia „Sendlerowa. W ukryciu” (wyd. Czarne) napisana przez Annę Bikont, reporterkę związaną z „Gazetą Wyborczą”. 

W tym roku Nagroda Nike zostanie wręczona po raz 22. Otrzymuje ją najlepsza według jury książka roku. Na początku września poznamy siedmiu finalistów. Gala połączona z wręczeniem nagrody odbędzie się w niedzielę 7 października.

Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Laureatem Nike w 2017 r. został Cezary Łazarewicz za reportaż historyczny „Żeby nie było śladów”. 

(PAZ, 17.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo